Ocenění za celoživotní vědeckou činnost dostali Grygar a Hilský

Ocenění za významný přínos ve výzkumu dnes dostaly více než dvě desítky vědců, pedagogů a studentů. Medaile Učené společnosti za rozvoj vědy si v pražském Karolinu převzali například astrofyzik Jiří Grygar a překladatel a učitel anglo-americké literatury Martin Hilský.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Hilský

Martin Hilský | Foto: Jan Sklenář

Martin Hilský je profesorem anglické literatury. Jeho práce zasahuje anglicko-americkou literaturu od středověku až po současnost, je znalcem díla anglického dramatika Williama Shakespeara. Za šíření anglické literatury v Česku byl jmenován čestným členem Řádu britského impéria.

Dnes převzal také medaili od Učené společnosti za celoživotní badatelský přínos. Medaile je pro něj prý výrazem uznání jeho práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Překladatel Martin Hilský převzal medaili od Učené společnosti za celoživotní badatelský přínos. V pražském Karolinu s ním mluvila reportérka Petra Benešová.

„Je to ocenění vzácné. Protože je od Učené společnosti, tedy společnosti vědců většinou přírodních a exaktních. A dostat vyznamenání, když je člověk takříkajíc z humanitních věd, vlastně literát, si toto ocenění tím víc váží,“ uvedl.

Prozradil, že lásku ke slovu a literatuře měl už od dětství. „Shakespeare, to přišlo mnohem později. Bylo mi 40 let, když jsem dostal nabídku přeložit první jeho hru. Je to velmi složité. Protože nepřekládáte jen z angličtiny do češtiny, překládáte z renesance do současnosti, tedy je to také kulturní překlad,“ přiblížil profesor Hilský.

Stejné ocenění jako překladatel Hilský dostal i astrofyzik Jiří Grygar. „Pan profesor Hilský je naprosto výjimečná osobnost. Nejenže přeložil celého Shakespeara, ale to nebylo jen to, je to přebásnění. A Jiří Grygar byl kdysi také předsedou Učené společnosti, v jejích počátcích se zasloužil o její rozvoj. Ale zejména je to propagace a popularizace vědy mezi veřejností a mezi mládeží. A v tom myslím Jiří Grygar nemá sobě rovného,“ přiblížil přínos obou oceněných pro český výzkum předseda Učené společnosti Václav Pačes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oceněných mluvila Petra Benešová také v Odpoledním Radiožurnálu

Přiznal, že mezi českými badateli nebylo lehké vybírat. „Je to vždycky velmi obtížné. Těch lidí, kteří se jistě kvalifikují pro tuto medaili, je mnoho. A k tomu se vede na našich jednáních velmi intenzivní diskuze,“ přiblížil.

Další ceny si odnesli významní čeští vědci, například historik Petr Čornej, a také nadaní středoškoláci.

Například Miloslava Dočkalová z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli přesvědčila renomované vědce svojí prací z historie: „Zabývá se tématem politického vězeňství v 50. letech. Jmenuje se Muž určený k likvidaci, zkráceně MUKL. A jedná se o práci, která mapuje život politického vězně, Miloslava Dočkala, který je mým dědečkem. Působil v odbojové skupině budišovských Jánošíků. Zajímalo mě, co dělal, jak probíhal soudní proces a jak byl následně 11 let vězněn.“

Učená společnost, která byla založena v květnu roku 1994 ve Vlasteneckém sále Karolina významnými českými vědci chemikem Otto Wichterlem a profesorem Rudolfem Zahradníkem, se hlásí k tradicím Královské české společnosti nauk založené roku 1784 v Praze.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme