Podvedené komáří samičky
Efektivním prostředkem pro kontrolu malárie by mohli být samečci komárů, kteří nemají žádné spermie.
Hlavním přenašečem malárie je komár Anopheles gambiae. Samičky se páří jen jednou za život, což z nich dělá potenciální terč pro techniku sterilního hmyzu (sterile insect technique, SIT). Jejím cílem je zmenšit velikost populace tím, že jsou do ní vypuštěni neplodní samečci. U komárů úspěch takové strategie závisí mimo jiné na tom, jestli neplodní samečci budou schopni konkurovat plodným samečkům a samičky obelstí natolik, aby už nebyly ochotné k dalšímu páření.
Ideálním nástrojem jsou proto genetické techniky, které nesnižují odolnost a kondici komárů. Tým vědců z Velké Británie a Itálie samečky sterilizoval tím, že metodou genového silencingu „umlčel“ gen nezbytný pro tvorbu spermatu. Laboratorní testy dokazují, že když jsou tito samečci vypuštěni k samičkám, normálně se s nimi páří. Po kopulaci samičky projevují typické změny chování, které zahrnují neochotu k dalšímu páření a kladení vajíček poté, co se samička napila krve. Vajíčka však nejsou oplodněná a samička malarického komára tak promrhá celý svůj rozmnožovací potenciál.
Metoda vypadá slibně, ale podle vědců vyžaduje další výzkum.Už proto, že tvorba spermií je energeticky náročná a neplodní samečci z laboratoří by mohli mít nad divokými samečky komárů navrch.
Zdroj: PNAS