Slabé místo malarického parazita
Vědci zřejmě konečně objevili slabé místo parazitů, kteří vyvolávají malárii. Je jím závislost na receptoru, který umožňuje průnik parazita do červených krvinek.
Nejobávanějším původcem lidské malárie je zimnička Plasmodium falciparum – jednobuněčný parazit, kterého přenášejí komáři. Aby zimnička mohla vyvolat onemocnění, musí jedno z jejích vývojových stádií vstoupit dovnitř červených krvinek. Vědci se dlouhá léta pokoušeli vytvořit vakcínu, která by tento vstup znemožnila. Problém je, že zimničky jsou vysoce přizpůsobivé a k průniku využívají několik různých receptorů, které se nacházejí na povrchu krvinek. Pokud vědci jeden zablokují, zimničky se čiperně přeorientují na jiný. Nyní se však zdá, že se podařilo identifikovat receptor, bez kterého se žádná zimnička do krvinky nedostane.
Mezinárodní tým vědců systematicky prošel „knihovnu“ veškerých proteinů červených krvinek a sledoval, které z nich se mohou párovat s povrchovými proteiny zimniček. Objevili tak, že protein basigin z povrchu krvinek slouží jako receptor pro molekuly PfRh5, které jsou nezbytné pro růst krevního stádia zimniček. Experimenty dokázaly, že zablokování basigninu pomocí protilátek zabrání průniku zimniček do červených krvinek. A co je důležité, funguje to u všech kmenů zimniček Plasmodium falciparum, které měli vědci k dispozici. Není tedy vyloučené, že konečně objevili Achillovu patu parazita, který každý rok zahubí asi jeden milion lidí.
Zdroj: Nature