Výbušná povaha podmořských vulkánů
Vulkány v mořských hlubinách dokážou víc než jen vylévat proudy lávy. Nová studie potvrdila, že jsou schopné i pěkné exploze.
Přibližně 75 až 80 % veškeré vulkanické aktivity na Zemi se odehrává v oblasti středooceánských hřbetů. Erupce takových hlubokomořských vulkánů jsou poměrně klidné a spočívají spíše ve výlevech proudů lávy než prudkých explozích. Příčinou je jak nízké množství magmatických plynů (jejich složení kolísá, ale jednou z nejdůležitějších složek je oxid uhličitý), které podněcují exploze, tak vysoký tlak okolní vody. Během posledních deseti let se nicméně objevily známky toho, že explozivní erupce nejsou u hlubokomořských vulkánů vyloučeny. Skutečný důkaz však vědci získali teprve nyní.
Americko-kanadský tým zkoumal depozita sopečného popela vulkánu Axial Seamount, který se nachází v oblasti hřbetu Juan de Fuca Ridge necelých 500 km od pobřeží Oregonu. V kapičkách magmatu uvězněných uvnitř krystalů nerostu plagioklasu vědci naměřili velmi vysokou koncentraci oxidu uhličitého. Naznačuje to, že svrchní oceánský plášť je na oxid uhličitý mnohem bohatší, než se zatím předpokládalo. Jeho koncentrace se v různých oblastech výrazně liší, ale přinejmenším v některých z nich je dost vysoká na to, aby si podmořské vulkány mohly dopřát skutečnou explozivní erupci.
Zdroj: ScienceDaily, Nature Geoscience