Dětem v Litoměřicích usnadní obtížné rozhovory s policií či úřady nová místnost
V Litoměřicích otevřeli novou výslechovou místnost pro děti. Používají ji nejen policisté, kteří řeší třeba případy týrání nebo zneužívaní, ale i sociální pracovníci při komplikovaných rozvodech.
Policisté při výslechu používají takové metody, aby se jim děti nebály svěřit a mohly třeba trestný čin, který na nich někdo spáchal ukázat i beze slov. Podobně i sociální pracovníci.
„Dokážu si udělat obrázek o tom, jak ta rodina funguje. Jaké jsou tam vazby,“ popisuje sociální pracovnice, která ukazuje metody výslechu.
Celá místnost je velmi příjemná a připomíná atmosférou něco mezi vkusně zařízeným obývákem a dětským pokojem.
Děti v Litoměřicích se už policejního výslechu či pohovoru se sociálním pracovníkem nemusí bát. O místnosti, která jim má nepříjemný zážitek usnadnit, natáčela reportérka Iva Zítková
Vyšetřovatelé mají k dispozici i malou dřevěnou maketu bytu. „Tady na tom modelu je znázorněn byt, kde se můžeme od dětí dozvědět, jak mají třeba uspořádaný pokojíček. Popřípadě nám vysvětlí, kde má maminka s tatínkem ložnici,“ doplňuje sociální pracovnice.
Dalšími pomůckami jsou Jája a Pája, asi půlmetrové látkové panenky.
„Ta panenka by měla mít na sobě všechno, co má to dítě, je tam i přirození. Když dochází k obtěžování dítěte, tak všechno může ukázat na té panence,“ vysvětluje Renáta Jurková vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví na litoměřickém městském úřadě.
O patro níž pod výslechovou místností se rozhovor s dítětem nahrává. Obvykle tam sedí obhájci, státní zástupci, sociální pracovníci nebo psychologové.
„Oni se dívají na přehledovou kameru a na detail, aby slyšeli, co se tam děje,“ říká policejní kapitán Zdeněk Bárta.
Největším úskalím této práce je podle policejního kapitána Zdeňka Bárty poučit dítě o jeho právech a povinnostech tak, aby byl výslech platný.
„Bohužel kolegům jinde v České republice se stalo, že právě na tom poučení – lidově řečeno – shodili celý výslech a celý procesní úkon. Poučit dítě je opravdu velice složité,“ doplňuje policista.
Dětské výslechové místnosti už se v republice používají deset let a vytvořeny byly podle holandského vzoru. Litoměřická je šestá v Ústeckém kraji.
Během minulého roku je sociální pracovníci a policisté využili v bezmála třech stovkách případů.
Postupně by měly vzniknout ve všech větších městech, nejlépe na městských úřadech.