Sociální klinika poskytuje své služby těm, kteří je potřebují, a to téměř zdarma. Kliniku, která funguje 10 let, spoluzaložila klinická psycholožka a psychoterapeutka Yvonna Lucká.
V angličtině se jim říká glass children, tedy skleněné děti. Nejčastěji jde o zdravé sourozence dětí se zdravotním hendikepem. Tou je i vysokoškolačka Johana, protagonistka nového dokumentu Ta druhá.
Návrh novely o zdravotně-sociálních službách by měl vyřešit to, že v léčebnách dlouhodobě nemocných zůstávají lidé, protože systém následné péče je nedostatečný.
Kapacity pěstounů by podle vyjádření ministerstva měly i na ty nenadálé krizové situace stačit. Problém je, že v některých krajích chybí. A třeba přitom právě tam je těch potřebných dětí hodně.
Zdravotní a sociální pomezí by se tak plně sjednotilo, píšou ministerstva v návrhu pro tripartitu. Záměr sklidil kritiku poskytovatelů sociálních služeb, odborů i zdravotnických zařízení.
Tato služba má být pro lidi, kteří potřebují dlouhodobou péči. A to nejen zdravotní, ale i v každodenním životě, třeba pomoc s osobní hygienou, s jídlem nebo náplní dne.
Jaká by měla být koncepce sociální péče o Pražany? Hosty pořadu Pro a proti byly radní Milena Johnová (Praha Sobě) a zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).
Turbulentní geopolitický vývoj, který odstartovalo odhalení, že dva ruští agenti mohli stát i za výbuchem muničního skladu v českých Vrběticích, znovu odstartoval debaty o Západě a Východě.
Praha||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Ondřej Franta|Zprávy z domova|Vinohradská 12
V případě zmizelé Valerie Kvasničkové padlo další obvinění. Policie se domnívá, že sociální pracovnice zanedbala své povinnosti. Kdo všechno v případu selhal? A pomůže do budoucna změna zákona?
Za výraznějším úbytkem kauz může být koronavirová epidemie. Úřady i soudy v nouzovém stavu omezily svou činnost. Zavřené byly školy. Nemohly fungovat sociální služby. Méně se chodilo i k lékaři.
Dokument V Síti o sexuálním predátorství vůči nezletilým ukázal pro mnohé dosud skrytá temná zákoutí internetu. Osvětu v kyberprostoru šíří i sociální služby. Od státu ale nedostanou peníze.
Mořeplavec Martin Orság měl namířeno na Martinik, kde kotví jeho loď Vagant. Den před odletem se ale zavřely hranice. Začal si tak v krizové situace hledat jinou práci.
Kalousek upozorňuje na rizika, která hrozí ve zdravotní nebo sociální péči. Vláda totiž podle něj ví, že v systému zdravotního i penzijního pojištění je bez reforem systém udržitelný do roku 2030.
Sobotní tisk: v Česku chybí odborné služby pro seniory, vyplývá z nové zprávy OECD. Zemědělci navzdory suchu neočekávají malou úrodu. A labutě se letos přemnožily.
Oběhnout úřady, najít si bydlení i práci. Ne všechny děti odcházející z dětských domovů však vědí, jak na to. „Realita je pak mnohdy semele,“ říká šéfka organizace Mimo domov Klára Chábová.
EET bude zřejmě platit i pro sociální ústavy, nemocnice a část ambulancí. Senátní novelu, podle níž by se na ně EET vztahovat neměla, vláda ve středu podle očekávání nepodpořila.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD má dát sněmovnímu sociálnímu výboru návrh na uvolnění nevyužitých příspěvků na podporu pěstounů pro klokánky a dětské azylové domy. Výbor ji k tomu dnes vyzval usnesením.
Norský sociální úřad Barnevernet stanovil v případě bratrů Michalákových nové podmínky. Podle nich se s nimi může jejich matka Eva Michaláková stýkat dvakrát do roka vždy na 15 minut. Nesmí je obejmout a fotografovat. Michaláková na tyto podmínky i přesto, že s nimi nesouhlasí, přistoupila.
Zamřížovaná okna, dlouhé chodby a velké ložnice bez jakéhokoliv soukromí. Tak vypadaly desítky let ústavy pro mentálně a zdravotně postižené. Už brzy to ale bude minulostí. V tichosti a nenápadně tyto ústavy mizí ze světa. Odborně se tomu říká transformace sociálních služeb. Klienti se postupně stěhují do menších domků a bytů, kde mají šanci na důstojný a do značné míry samostatný život.
V Litoměřicích otevřeli novou výslechovou místnost pro děti. Používají ji nejen policisté, kteří řeší třeba případy týrání nebo zneužívaní, ale i sociální pracovníci při komplikovaných rozvodech.
Bývalá klášterní budova, pravidelný režim od budíčku po večerku a více než 200 obyvatel. To byl ústav sociální péče Marianum ještě před několika lety. Dnes žijí jeho klienti v malých skupinkách v domcích nebo bytech.
Většina organizací, které poskytují sociální péči, má finanční potíže. Dosavadní systém státních příspěvků totiž funguje špatně a každý rok kvůli tomu musí vláda dodatečně posílat do regionů mimořádné finanční dotace. Situace se opakuje i letos. Na peníze bude čekat i řada organizací z Karlovarského kraje.
Asi tisíc nezaměstnaných na jihu Moravy má získat nové uplatnění. Lidé z evidence úřadu práce se vyškolí jako pečovatelé o seniory a potřebné. První skupina se už na nové povolání školí.
V Chrudimi se chystají kurzy pro nezaměstnané. Zájemci se naučí ovládat šicí stroj nebo třeba zacházet s křovinořezem. Projekt je zaměřený především na tu skupinu lidí, která nikdy nepracovala, nebo jen velmi obtížně shání zaměstnání.