Stavba finského jaderného reaktoru Olkiluoto 3 nabírá zpoždění. A je stále dražší
Jaderný reaktor Olkiluoto 3 ve Finsku bude proud dodávat nejdříve v roce 2016. Společnost Areva, která nový blok buduje, tak zakázku dokončí s více než šestiletým zpožděním. Stavba také bude stát téměř třikrát více, než byla původní nabídka ve výši tří miliard eur, tedy asi 80 miliard korun.
V jaderném komplexu tak podle plánu pokračují alespoň práce na budování hlubinného úložiště vyhořelého paliva:
„Kromě plotu s ostnatým drátem téměř nic nenasvědčuje tomu, že vcházíme do přísně střeženého území,“ informuje reportér Robert Mikoláš.
„Tohle je úložiště nízko a středně radioaktivního materiálu,“ ukazuje pan Pasi Tuohimaa ze společnosti TVO provozující jadernou elektrárnu Olkiluoto.
Reportáž z výstavby jaderného reaktoru Okiluoto 3 natočil ve Finsku reportér Robert Mikoláš
„Skála tady v Olkiluotu je stará 1,8 miliardy let. Proto se domníváme, že tu ještě dlouho bude,“ vysvětluje další z představitelů energetické společnosti Timo Seppälä.
Při východu ven musejí všichni projít kontrolou. Na přístroji na měření radioaktivity se ukazují čísla 0,0. Vše je tedy v pořádku.
Diskuse o samotné elektrárně
Mnohem více než o bezpečnosti úložiště, se ale ve Finsku diskutuje o samotné elektrárně Olkiluoto, především pak o reaktoru 3, který buduje francouzská společnost Areva.
Proud měl do sítě dodávat už v roce 2010. Nyní se mluví o roce 2016 a téměř trojnásobně stouply i náklady na jeho výstavbu, které nakonec mají činit 8,5 miliardy eur.
„Jedním z důvodů, proč tomu tak je, byla hned na počátku skutečnost, že Olkiluoto 3 byl vůbec prvním reaktorem, který se po 20 letech začal v západní Evropě budovat. Dále jde o dosud největší a nejvýkonnější reaktor nové, třetí generace o výkonu 1650 MW, který bude pohánět největší a nejvýkonnější parní turbínu na světě. A v neposlední řadě se zvýšily nároky na bezpečnost,“ vypočítává hlavní příčiny zpoždění a zdražení stavby Käthe Sarparanta s tím, že právě nyní probíhají těsnící a tlakové zkoušky.
Největšími kritiky celého projektu ale byli od začátku finští Greenpeace, kteří tvrdili, že byl postaven na nerealistických časových plánech.
Aktivisté navíc říkají, že Finsko má jiné a levnější možnosti výroby elektřiny. A poukazují třeba na délku finského pobřeží, na němž by energii mohly vyrábět větrné elektrárny.
Na tom, že se Olkiluoto 3 dostaví, se ale nic nezmění.
Problematice jaderné energetiky se dnes věnuje i pořad Zaostřeno, který vysílá Český rozhlas Plus v 18 hodin a 40 minut. Hosty Roberta Mikoláše budou nový ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD a exministr životního prostředí Martin Bursík z Liberálně ekologické strany.
Zvětšit mapu