Ústecká univerzita chce mít lékařskou fakultu. Nejdřív jako detašované pracoviště jiné vysoké školy
Studenti Fakulty zdravotnických studií ústecké univerzity chodí na praxi do krajské nemocnice. Univerzita proto spolu s ní založila už sedm vzdělávacích pracovišť, studenti tam lékařům pomáhají i s výzkumem. Univerzita tak chce postupně dosáhnout vzniku lékařské fakulty.
Děkan Miroslav Tichý plánuje rozšíření spolupráce s jinými školami.
„Rádi bychom navázali užší kontakty s některou lékařskou fakultou, aby sem studenti nejen jezdili na stáže, ale aby tady vzniklo i detašované pracoviště některé fakulty,“ popsal děkan fakulty zdravotnických studií Miroslav Tichý.
O plánech ústecké univerzity a nemocnice natáčela reportérka Gabriela Hauptvogelová
Postupně by podle něj z takového pracoviště mohla vzniknout samostatná lékařská fakulta ústecké univerzity.
Pokud by se díky tomu z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem stala nemocnice fakultní, přibylo by také lékařů a sester, kteří by na výuku a výzkum měli víc času.
S výzkumem jim nově mohou pomáhat i budoucí fyzioterapeuti, porodní asistentky a zdravotní sestry z Fakulty zdravotnických studií.
Ivana Liehneová, která vede oční kliniku, budoucí pomoc studentů vítá. „My musíme poskytovat zdravotní péči a vědecká činnost je ta nadstavba,“ vysvětlila primářka.
Výsledky spolupráce
Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem
a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně
- oční klinika
- klinika urologie a robotické chirurgie
- gynekologicko-porodnická klinika
- dětská klinika
- klinika úrazové chirurgie
- kardiologická klinika
- chirurgická klinika
Zdroj: Krajská zdravotní, a.s.
Velká pomoc ze strany studentů bude podle ní právě zpracování a sběr statistických dat pro výzkum. V současné době oční klinika zkoumá onemocnění u starších pacientů, kdy dochází ke ztrátě centrální ostrosti zraku.
Děkan Miroslav Tichý a přednostové klinik musí ale najít způsob, jak propojit dva typy výzkumů – lékařský a nelékařský, který vyžaduje akreditační komise.
Fakulta se tak zabývá například hodnocením pacientů před a po operacích.
„Ať jsou to děti s mozkovou obrnou, ať jsou to pacienti po operaci rozdrcených pat,“ dodal Tichý. Sám se věnuje výzkumu poruch funkcí kloubů na základě rentgenových snímků.