Špatné počasí komplikuje pátrání po ztraceném malajsijském letadle

Špatné počasí a silné mořské proudy komplikují hledání možných částí zmizelého letadla malajsijských aerolinií. Místo v Indickém oceánu, kde podle satelitních fotografií dvě trosky z Boeingu mohou ležet, je vzdálené asi 2500 kilometrů od pevniny a těžko dostupné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářky sledují tiskovou konferenci malajsijského ministra dopravy o pátrání po stroji

Novinářky sledují tiskovou konferenci malajsijského ministra dopravy o pátrání po stroji | Zdroj: Reuters

„Dnes jsem od odborníků zjišťoval, jaká zařízení by nám pomohla při hledání černé skříňky,“ řekl malajsijský ministr obrany.

„Francouzští technici používali při pátrání po ztraceném letadle v Atlantiku speciální techniku, kterou teď zvažujeme zajistit i my."

Vyšetřovatelé mají podezření, že let 370, který krátce po půlnoci 8. března odstartoval z Kuala Lumpuru do Pekingu, byl úmyslně odkloněn tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy.

S pátráním po možných zbytcích Boeingu 777 pomáhá Kuala Lumpuru 26 zemí, včetně Francie. Ta má zkušenosti s hledáním černé skříňky letadla Air France 447, které se zřítilo v Atlantiku před 5 lety.

Pátrací práce komplikuje malajsijským i zahraničním týmům ale špatné počasí, které oblast postihlo.

Těžko dostupná oblast

Silný vítr a vodní proudy navíc mohly možné části letadla dávno odnést jinam. Oblast v Indickém oceánu je podle odborníků jednou z těžko dostupných.

Pátrací týmy pod vedením Austrálie se tak zatím marně snaží najít dva objekty, které se objevily na satelitních snímcích.

"Mohl to být klidně kontejner spadlý z lodi, zatím nevíme. Ale uděláme všechno proto, abychom zjistili, co se skutečně stalo- už kvůli těm lidem, kteří měli na palubě své příbuzné, známé nebo přátele," prohlásil australský premiér Tony Abbot.

Po letounu už pátrá 18 lodí a přes 30 letadel. Právě ta ale mají problémy s prohledáváním jihu Indického oceánu, ať už kvůli mrakům nebo velké vzdálenosti od pobřeží. Vždy po několika hodinách musí letouny pátrání ukončit a letět dotankovat palivo na vzdálenou pevninu.

Oblast hledání trosek letadla malajsijských aerolinií, australský satelit zaznamenal dva objekty v moři, které mohou být části Boeingu | Foto: Reuters

Navíc je oblast jihu Indického oceánu je známá silnými podmořskými proudy, v kterých se ztrácí množství odpadu plujícího v moři.

Právě mezi tímto odpadem pak může být obtížné zbytky letadla najít. Své hraje i hloubka oceánu, která zde dosahuje 4 až 6 kilometrů.

Indie dnes překvapivě zamítla žádost Číny prohledat oblast Andamanského moře. Tvrdí, že by za prohledáváním mohla být špionáž čínské armády.

Do oblasti Andamanských a Nikobarských ostrovů tedy odmítla lodě čínské armády pustit.

Do oblasti už vyslala 4 válečné a 3 vojenské lodě a nepovažují tedy za potřebné tam ještě vpouštět Číňany.

Po zmizelém Boeingu pátrá i letoun australského vojenského letectva P3 Orion | Foto: Reuters

Pokračuje pátrání po zmizelém letadle společnosti Malaysia Airlines | Foto: ČTK

Milan Kopp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme