Slova ministryně Válkové o dění v protektorátu nejsou stanoviskem vlády, ohrazuje se Sobotka

Podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové se Čechům za okupace „zas tolik nedělo". Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD vláda v žádném případě nezpochybňuje, ani co se v zemi odehrávalo za protektorátu a nacistické okupace, ani poválečné poměry včetně Benešových dekretů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Ministryně spravedlnosti Helena Válková | Zdroj: ČTK

Kontroverzní výrok, který pobouřil většinu politiků, měla říct ministryně spravedlnosti Helena Válková v rozhovoru pro server Echo 24. Válková v rozhovoru uvedla, že se Čechům „toho v protektorátu zas tolik nedělo“.

„Pokud paní ministryně takovýto výrok skutečně učinila – a já od ní zatím nemám zpětnou vazbu, ani jsem neměl možnost s ní mluvit – tak pokud to učinila, tak to byl výrok, který byl fakticky nepřesný a mylný.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Svá slova vysvětlovala ministryně spravedlnosti Helena Válková. Jejich dopad hodnotil i historik Michal Frankl

„Protože během nacistické okupace v naší zemi zahynulo včetně obětí holocaustu více než 300 tisíc lidí. Čili ty oběti byly značné na české straně.“

Jako necitlivou urážku všech obětí nacistické okupace vnímají výrok Válkové i další politici. Miroslav Kalousek dodal, že optika, s níž se Válková dívá na nesvobodné období, může být zkreslená jejím členstvím v KSČ v dobách minulých.

Tiskový odbor ministerstva spravedlnosti rozeslal dnes odpoledne prohlášení, v němž se Válková omlouvá "za neúplné vyjádření o protektorátu". Jeho text je k dispozici v přiloženém boxu.

„ Vyjádření v rozhovoru, kde jsem se především věnovala jiným otázkám, jsem neuvedla v celém kontextu. Pokud jde o výrok, že se 'toho v protektorátu zas tolik nedělo', měla jsem na mysli porovnání se situací v jiných zemích, jakými byl například tehdejší Sovětský svaz nebo Polsko. Rozhodně tím nezpochybňuji utrpení a zločiny vůči obyvatelům protektorátu. To, co se v tomto období dělo, považuji samozřejmě za naprosto neomluvitelné. “

Sama ministryně spravedlnosti se hájí tím, že její věta byla vytržena z kontextu.

„Myslela jsem to, že na území protektorátu, nyní České republiky, nedocházelo k válečným konfliktům a k válečným zvěrstvům v takovém rozsahu jako třeba na území bývalého Sovětského svazu a Polska. A v tomto kontextu si myslím, že moje tvrzení obstojí,“ vysvětlovala ve vysílání Českého rozhlasu Helena Válková a zároveň se omluvila lidem, kteří její výrok pochopili jako urážlivý.

„Vysvětlení paní ministryně mi poměrně stačí,“ říká historik Michal Frankl a pokračuje:

„A kdybych se měl snažit tento výrok uchopit nějak pozitivně, kdybych hovořil za sebe, tak bych měl pocit, že se nám snažila říct, že i přes všechna příkoří, přes všechna pronásledování Čechů za 2. světové války by se v české společnosti měla rozvíjet mnohem intenzivnější diskuse o tom, co se po válce dělo s Němci, o vyhnání Němců, o tom, co tím tato země ztratila.“

Heleny Válkové se zastal Andrej Babiš, podle kterého byl její výrok vytržen neprofesionální prací novinářů z kontextu rozhovoru, který se celý nesl v nepřátelském duchu.

Podobný rozruch vyvolaly nedávné výroky komunistické poslankyně Marty Semelové. Ta v pořadu České televize hovořila o vykonstruovaném totalitním procesu s političkou Miladou Horákovou nebo o okupaci Československa v roce 1968. Semelová pochybovala, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném procesu, který ji poslal na smrt, byla vynucená. Od názorů Semelové se distancovali další členové KSČM.

ČTK, Jana Čermáková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme