Slova ministryně Válkové o dění v protektorátu nejsou stanoviskem vlády, ohrazuje se Sobotka
Podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové se Čechům za okupace „zas tolik nedělo". Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD vláda v žádném případě nezpochybňuje, ani co se v zemi odehrávalo za protektorátu a nacistické okupace, ani poválečné poměry včetně Benešových dekretů.
Kontroverzní výrok, který pobouřil většinu politiků, měla říct ministryně spravedlnosti Helena Válková v rozhovoru pro server Echo 24. Válková v rozhovoru uvedla, že se Čechům „toho v protektorátu zas tolik nedělo“.
„Pokud paní ministryně takovýto výrok skutečně učinila – a já od ní zatím nemám zpětnou vazbu, ani jsem neměl možnost s ní mluvit – tak pokud to učinila, tak to byl výrok, který byl fakticky nepřesný a mylný.“
Svá slova vysvětlovala ministryně spravedlnosti Helena Válková. Jejich dopad hodnotil i historik Michal Frankl
„Protože během nacistické okupace v naší zemi zahynulo včetně obětí holocaustu více než 300 tisíc lidí. Čili ty oběti byly značné na české straně.“
Jako necitlivou urážku všech obětí nacistické okupace vnímají výrok Válkové i další politici. Miroslav Kalousek dodal, že optika, s níž se Válková dívá na nesvobodné období, může být zkreslená jejím členstvím v KSČ v dobách minulých.
Tiskový odbor ministerstva spravedlnosti rozeslal dnes odpoledne prohlášení, v němž se Válková omlouvá "za neúplné vyjádření o protektorátu". Jeho text je k dispozici v přiloženém boxu.
„ Vyjádření v rozhovoru, kde jsem se především věnovala jiným otázkám, jsem neuvedla v celém kontextu. Pokud jde o výrok, že se 'toho v protektorátu zas tolik nedělo', měla jsem na mysli porovnání se situací v jiných zemích, jakými byl například tehdejší Sovětský svaz nebo Polsko. Rozhodně tím nezpochybňuji utrpení a zločiny vůči obyvatelům protektorátu. To, co se v tomto období dělo, považuji samozřejmě za naprosto neomluvitelné. “
Sama ministryně spravedlnosti se hájí tím, že její věta byla vytržena z kontextu.
„Myslela jsem to, že na území protektorátu, nyní České republiky, nedocházelo k válečným konfliktům a k válečným zvěrstvům v takovém rozsahu jako třeba na území bývalého Sovětského svazu a Polska. A v tomto kontextu si myslím, že moje tvrzení obstojí,“ vysvětlovala ve vysílání Českého rozhlasu Helena Válková a zároveň se omluvila lidem, kteří její výrok pochopili jako urážlivý.
„Vysvětlení paní ministryně mi poměrně stačí,“ říká historik Michal Frankl a pokračuje:
„A kdybych se měl snažit tento výrok uchopit nějak pozitivně, kdybych hovořil za sebe, tak bych měl pocit, že se nám snažila říct, že i přes všechna příkoří, přes všechna pronásledování Čechů za 2. světové války by se v české společnosti měla rozvíjet mnohem intenzivnější diskuse o tom, co se po válce dělo s Němci, o vyhnání Němců, o tom, co tím tato země ztratila.“
Heleny Válkové se zastal Andrej Babiš, podle kterého byl její výrok vytržen neprofesionální prací novinářů z kontextu rozhovoru, který se celý nesl v nepřátelském duchu.
Podobný rozruch vyvolaly nedávné výroky komunistické poslankyně Marty Semelové. Ta v pořadu České televize hovořila o vykonstruovaném totalitním procesu s političkou Miladou Horákovou nebo o okupaci Československa v roce 1968. Semelová pochybovala, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném procesu, který ji poslal na smrt, byla vynucená. Od názorů Semelové se distancovali další členové KSČM.