Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Klíšťata v Plzeňském kraji jsou již aktivní. Lékaři doporučují očkování

Odborníci varují před infikovanými klíšťaty. Teplá zima jim svědčila, a proto se klíšťata objevila v přírodě dřív než v minulých letech. Tito paraziti přenášejí mnoho nebezpečných nemocí. Mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, proti které neexistuje účinný lék. Infekční virové onemocnění může zanechat doživotní následky nebo skončit i smrtí. Účinnou ochranou je očkování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště obecné

Klíště obecné | Foto: Ondřej Hajdušek

„Vůbec jsem si nepřipouštěl možnost, že bych mohl mít problém s klíštětem. Jako děti jsme jich měly spoustu. Jsem z vesnice, nikdy žádný problém nebyl, tak proto jsem se nikdy očkovat nenechal,“ popisuje pan Pavel z Plzně.

Nakažené klíště chytil ve svých 46 letech při výletu do přírody. „Pokusil jsem se ho vyndat, ale tentokrát se mi to nepodařilo. Tak jsem zamířil k paní doktorce, která mi ho vyndala. Po pár dnech jsem začal pociťovat příznaky, vypadalo to spíš jako chřipka.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nebezpečí nákazy klíšťovou encefalitidou natáčela redaktorka Martina Klímová

Následovalo vyšetření a pobyt v nemocnici. „Nejhorší období trvalo zhruba dva tři dny. To jsem se motal, téměř jsem byl v bezvědomí. Potom už to bylo relativně lepší, bolela mě hlava, ale stav se zlepšoval. Pak se to už stabilizovalo,“ líčí pan Pavel.

Na klíšťovou encefalitidu přitom žádný lék neexistuje. „Pomáháme snižovat horečku, snižovat bolest, postaráme se o nemocného v největších potížích. Ale nemáme žádný lék, který by zastavil množení viru,“ potvrzuje lékařka Věra Štruncová z infekční kliniky v plzeňské fakultní nemocnici.

Už dva pacienti na Plzeňsku

S tím se od konce letošního dubna na plzeňské infekční klinice potýkali už dva pacienti. „Nemocní s lehkým průběhem většinou nemají následky. Pak jsou středně těžké, které nějaké následky zanechávají. K těm nejlehčím patří bolest hlavy. Pak jsou ty těžké, kde jsou v popředí obrny končetin, člověk skončí jako ochrnutý,“ popisuje Štruncová.

Jak se chránit před klíšťaty:
Riziková místa – zejména listnaté a smíšené porosty
Období rizika – nejvíce od března do poloviny listopadu
Odstranění klíštěte – místo přisátí dezinfikovat, pomocí navlhčené žínky klíštětem viklat
Likvidace klíštěte – zabalit do papíru a na nehořlavém podkladu zapálit
Při problémech po odstranění klíštěte – vyhledat lékaře

Pan Pavel měl při své smůle vlastně štěstí. Nemoc přežil, i když rekonvalescence zabrala tři měsíce. „Nesměl jsem se fyzicky namáhat, byl konec se sportem a s podobnými aktivitami. Nemohl jsem číst a dívat se na televizi, tedy unavovat oči a mozek. A ještě zhruba půl roku jsem pociťoval různé drobné problémy, jako bolest hlavy, ale potom se to stabilizovalo,“ dodává.

Jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. To se podle přednosty Ústavu epidemiologie na plzeňské lékařské fakultě, profesora Petra Pazdiory provádí celoročně.

„Základní schéma sestává ze tří dávek, kdy se očkuje v odstupu jednoho až tří měsíců první dvě dávky, potom za dvanáct měsíců. V letních měsících se zkracuje interval mezi první a druhou dávkou se zkracuje na čtrnáct dnů,“ upřesňuje.

A protože západní Čechy patří mezi oblasti, kde se klíšťatům daří, je lepší se před nemocí chránit včas.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme