Zlatou brazilskou éru pod prezidentem s českými kořeny připomíná památník

Když v roce 1958 získali brazilští fotbalisté poprvé titul světových šampionů, nové hlavní město Brasília se teprve stavělo. A reprezentanty vítal zpátky doma prezident s českými kořeny Juscelino Kubitschek. Brazílii, kterou se snažil pozvednout a zmodernizovat, nemohlo v té době potkat nic lepšího, než výhra na tak důležité sportovní soutěži.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha nad památníkem prezidenta Kubitscheka připomíná budovatelské období, které dodnes většina Brazilců vnímá velmi pozitivně

Socha nad památníkem prezidenta Kubitscheka připomíná budovatelské období, které dodnes většina Brazilců vnímá velmi pozitivně | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Národní hrdinové jsou zpátky doma. Na letišti v Riu de Janeiru je vítají nadšené davy a velký sportovní fanda, prezident Juscelino Kubitschek, Brazilcům známý spíše pod zkratkou JK.

„Brazílie se tehdy definitivně zbavila komplexu podvraťáků, který tehdy sužoval všechny sporty. Komplex toho, že brazilský sportovec nikdy nevyhraje, dojde do finále, ale prohraje,“ hodnotí triumf v roce 1958 rozhlasový komentátor Braga Júnior, který tehdy ze Švédska s reprezentací přiletěl.

Předskokanem toho slavného období byl symbolicky trojskokan Adhemar da Silva. Jeho druhou zlatou z olympiády z Melbourne už zažil Juscelino Kubitschek jako prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Památník věnovaný bývalému brazilskému prezidentovi navštívil David Koubek

A po vysněném fotbalovém triumfu mohl slavit ještě mistry světa v basketbalu, wimbledonskou vítězku Marii Buenovou a mistra světa v boxu Édera Jofre. Tuhle éru v těchto měsících připomíná památník prezidenta Kubitscheka v samém srdci hlavního města.

„Výstava se jmenuje JK a Brazílie šampiónka. A tím se nemyslí jen vítězství ve sportovních soutěžích, ale také v rozvoji, průmyslu, ekonomickém růstu, který Brazílie v té době zažívala. V době, považované za zlatá léta,“ říká Marta Abreu z památníku JK.

Kubitschek tehdy trávil napjaté chvíle sportovních přenosů u reproduktoru rádia. A modernizoval zemi. Brazilské ženy odhalily na plážích kolena a boky a v zemi se začala vyrábět auta, především kombíky a brouky značky Volkswagen. A vyrostlo Kubitschekovo hlavní město.

Éru budování Brazílie, stavby hlavního města Brasílie, i sportovních úspěchů, připomíná výstava v památníku Juscelina Kubitscheka s názvem JK - Brazílie šampionka | Foto: David Koubek

Brazilci vědí, jak významný byl JK prezident

„Tohle období dalo základ tomu, čím je Brazílie dnes. Tehdy jsme neměli průmysl, všechno se muselo dovážet, nevyráběla se tady auta. Jediné, co jsme vyváželi, byly suroviny. Vláda prezidenta Kubitscheka spojila zemi, doposud rozdělenou mezi jednotlivé spolkové státy a položila základy pro rozvoj, který trvá až dodnes,“ dodala Marta Abreu.

Zisk titulu mistrů světa ve fotbale tak tehdy skvěle zapadal do Kubitschekova budovatelského plánu zvaného padesát let rozvoje v pěti. A i dnešní Brazilci vědí, jak významný byl JK prezident. Co téměř ale nikdo z nich neví, že jeho pradědeček byl Čech. Z Třeboně.

„Jméno Juscelino Kubitschek je tady opravdu nesmírně ctěno. To je něco, co nám tady otevírá všechny dveře,“ říká český velvyslanec v Brazíli Jiří Havlík.

Češi tak můžou být pyšní na to, že jednomu z nejvýznamnějších brazilských prezidentů, který vítal první brazilské fotbalové šampiony, kolovala v žilách, byť z malé části, česká krev.

David Koubek, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme