V Národním parku Podyjí vzniká nová expozice, přiblíží jeho geologické podloží
Před návštěvnickým střediskem Národního parku Podyjí v Čížově vzniká nová geologická expozice. Dvanáct rozměrných balvanů má za úkol kolemjdoucí seznámit s rozmanitým geologickým podložím parku.
Přirozenou součástí národního parku je řeka Dyje, která v horninách Českého masivu vytvořila unikátní údolí, kaňony s četnými meandry a nejrůznějšími skalními útvary. Nová geologická expozice má tuto rozmanitost celého parku představit na jedné ucelené ploše.
„Území Národního parku Podyjí je geologicky velmi pestré, zejména vzhledem k tomu, že se tady stýkají dvě velké geologické jednotky – Český masiv a Karpatská soustava. A právě na styku těchto jednotek se vytvořila pestrá škála různých hornin, od extrémně kyselých přes průměrné až po horniny zásadité typu třeba krystalických vápenců.“
„Většina z těchto hornin je umístěna právě v geologické expozici přímo na vstupu do národního parku, aby se s nimi návštěvník mohl seznámit,“ přibližuje Lenka Reiterová ze správy parku.
O nové geologické expozici v Národním parku Podyjí natáčela redaktorka Štěpánka Kadlečková
Novou geoexpozici tvoří 12 kamenů, které váží i několik stovek kilogramů.
„Každý vzorek má provedený na části svého povrchu výbrus dohladka, aby vynikla vnitřní struktura nerostu. Třeba zrovna tady na tom svoru s granáty jsou pěkně vidět na pozadí stříbrné slídy krásná červenofialová očka granátů, těch polodrahokamů.“
„Takže člověk tady může vlastně nahlédnout dovnitř do toho kamene,“ dodává Lenka Reiterová.
Kromě toho, že kameny nabízejí poučení, by mohly sloužit i jako přírodní odpočívadla.
„Snažíme se návštěvníky také vychovávat, citlivě je vést k přírodě. Snažíme se o to, aby přírodu vnímali a cítili s ní,“ říká vedoucí návštěvnického centra v Čížově Svatava Holubová.
Národní park Podyjí ročně navštíví více než 300 tisíc návštěvníků. Ti mohou využívat i nové trasy pro vozíčkáře nebo rodiny s kočárky.