Navíc musí pracovníci správy parku dlouhodobě bojovat s invazí nezničitelného trnovníku akátu, který začali už před dávnými staletími coby okrasnou dřevinu v oblasti vysazovat Lichtenštejnové.
Podle soudců jde o kauzu s politickým, ideovým a odborným rozměrem. Soud není kolbištěm, kde by měla pokračovat bitva mezi oběma tábory ohledně toho, jak má stát pečovat o přírodu, uvedl soudce Jirsa.
Do Národního parku Podyjí přijeli švýcarští vědci, aby zkoumali tamního brouka mandelinku. Hmyz totiž žije na rostlině vratiči obecném, který je ve Spojených státech amerických považován za obtížný plevel.
Zatímco v jižních Čechách začíná tradiční výlov rybníka Rožmberka, který už předznamenává Vánoce, na vřesovištích v jihomoravském Podyjí jsou v plném květu typicky jarní rostliny, jako koniklec nebo krušinka. A Břeclavsko se potýká s mračny komárů, což je v říjnu naprostá rarita.
Před návštěvnickým střediskem Národního parku Podyjí v Čížově vzniká nová geologická expozice. Dvanáct rozměrných balvanů má za úkol kolemjdoucí seznámit s rozmanitým geologickým podložím parku.
Národní park Podyjí na Znojemsku je rájem mykologů. Řada druhů hub, které na jeho území rostou, je navíc velmi vzácná a vyskytuje se právě jen v této lokalitě. Národní park je ojedinělý už svou polohou.
V Podyjí na Znojemsku se vědcům se podařilo ztrojnásobit počet vzácných motýlů. Projekt na záchranu kriticky ohroženého jasoně dymnivkového tak byl úspěšný. Takový vědecký experiment nemá v Česku obdoby.
Lidé se zrakovým postižením letos poprvé na Znojemsku poznávají Podyjí po čichu, hmatu a sluchu. Klienti znojemského TyfloCentra vyrazí do přírody Národního parku hned několikrát, aby mohli prozkoumávat jeho krásy jiným způsobem než my ostatní.
Poslední, alespoň částečně zachovalý mlýn v údolí řeky Dyje v katastru obce Havraníky na Znojemsku čekají opravy. Správa Národního parku Podyjí zabezpečí zdi rozpadající se bývalé Papírny v lokalitě Devíti mlýnů a zakonzervuje je. Vznikne zde jednoduchá expozice pod širým nebem o historii mlynářství a lidem nabídne i úkryt před nepřízní počasí. Práce začaly na sklonku roku vykácením stromů, které ohrožovaly statiku objektu.
Správa Národního parku Podyjí odstraňovala v minulých týdnech zbytky železné opony z nejméně přístupných částí území. Práce na likvidaci jejích pozůstatků trvají už dvacet let a budou nadále pokračovat.
Nejmenší národní park v České republice – Podyjí – slaví 20. narozeniny. Tvoří ho vlastně jen hluboký kaňon a přilehlé prudké svahy. A protože je Podyjí rozlohou malé, jezdí do něj v porovnání se Šumavou nebo Krkonošemi jen zlomek turistů. Neznají tam ani žádné spory o kůrovce, protože v Podyjí smrky nerostou. Zkrátka klidné místo takřka bez lidí, a tedy takřka bez problémů.
Finanční škrty se nevyhnou ani národním parkům v České republice. Všechny čtyři musí propustit část svých zaměstnanců. Šéfové parků však ujišťují, že šetřit budou především na administrativě. Na návštěvníky prý až na výjimky žádná omezení nečekají.