Hlavní ceny Klubu fair play dostali hokejista Augusta, šermíř Beran a extrémní závodnice Plchová
Za nedlouho to bude 55 let od gesta československých fotbalistů vůči zraněnému Pelému při zápase mistrovství světa. Ale tradice česko-brazilského gentlemanství je stále živá, což připomíná gesto šermíře Jiřího Berana. Při olympijském startu v Riu de Janeiru nepotlačil smysl pro poctivost, opravil výrok rozhodčích a v zásadním okamžiku se vzdal důležitého bodu. Teď za to dostal Cenu fair play od Českého olympijského výboru stejně jako hokejista Josef Augusta a extrémní závodnice Miroslava Plchová.
Potlesk zaplněného sálu v budově České národní banky patřil Jiřímu Beranovi za intervenci, kterou se loni v srpnu možná připravil mimo jiné o dost peněz. „Byl to důležitý zásah, ale nebyl do soupeře,“ říkal Beran Radiožurnálu přímo v Riu. Tím soupeřem byl Brazilec Schwantes, což v jeho domácím prostředí vyvolalo velký ohlas a dalo vzpomenout na Josefa Masopusta.
Ten se podobně ušlechtile zachoval k jinému Brazilci, zraněné hvězdě Pelému při mistrovství světa před 55 lety. Trochu nadsazeně se dá říct, že Jiří Beran udržuje dobrou tradici: „Tohle gesto přímo ne, ale připomněli to, že jsme výborní fotbalisti a znali nás. Když jsme řekli, že jsme z Česka, tak byli všichni hned nadšení.“
Tradice česko-brazilského gentlemanství je stále živá, což připomíná Jiří Beran
Beran zrovna šermuje na turnaji v Římě, proto se k olympijským zážitkům vrací Jiří Beran starší. Ten je otcem i trenérem v jedné osobě, a tak může zodpovědně říct, jestli jeho syn od loňského léta svého férového činu ani náznakem nezalitoval. Přece jen – dvoje olympijské hry mu těsně unikly a ty v Riu pro něj ve 34 letech byly první a dost možná i poslední.
„Ani na chvilku, protože když jsme to probírali s odstupem, tak říkal, že postoupit tímto způsobem, tak by z toho neměl radost. Tohle není poprvé, co Jirka udělal tuto akci. V Paříži na mistrovství světa asi osm let zpátky rozhodčí řekl, že zásah na nohu nebyl. Jirka zdvihl ruku, a řekl, že zásah byl na stehně. Bylo to 13:10 pro Angličana čili skoro jisté vítězství. Jirku to tak nabudilo, že vyhrál 15:14.“
Loni tahle okamžitá odměna shůry nepřišla, až teď jiná od Českého olympijského výboru. Jiří Beran za ni děkoval na dálku z video nahrávky a vzkázal, že jeho Cena fair play stejně patří hlavně těm, kteří ji přišli vyzvednout, tedy oběma rodičům.
Nepostradatelný hráč
„Můj muž ke všemu přistupoval vždycky takhle a já jsem se snažila taky. Přišlo mi t moc hezké a samozřejmé, myslím, že by to nikoho z nás netěšilo, kdyby to bylo jinak,“ říká Delijanka Beranová, která má tohle mínění podložené drsnou životní zkušeností. Už třicet let jí manžel, syn i dcera – všichni šermíři – pomáhají s následky vážné dopravní nehody a vědí, že sportovní vítězství není to nejdůležitější.
Josef Augusta dostal za rok 2016 posmrtně hlavní cenu fair play za celoživotní postoj. Úspěšný hokejista a reprezentační trenér zemřel letos v únoru.
„Patřil k méně nápadným, ale velmi pracovitým a svým výkonem pro tým nepostradatelným hráčům. Bývalí kolegové oceňovali jeho bojovnost a férovost. Co se mu nepodařilo jako hráči, dokázal na pozici trenéra národní reprezentace – třikrát po sobě přivezl s týmem zlato z mistrovství světa. K hokeji vedl jak svého syna Patrika, tak i své vnuky. Z jejich slov vyplývá, že pro ně byl velkým vzorem,“ řekla Květa Pecková, předsedkyně Českého klubu fair play, jak je uvedeno na webu Českého olympijského výboru.
Hlavní cenu za čin v loňském roce dostala od Českého olympijského výboru při vyhlášení v Praze Miroslava Plchová, která při republikovém mistrovství v extrémním závodě zachránila soupeře, který po pádu skončil ve vodě a v bezvědomí.
„Účast nebo nějaký výsledek v závodě šel v tu chvíli stranou. Sama jsem zažila férové chování ve sportu a věřím, že kdyby se kdokoliv ocitl v mé situaci, zachoval by se úplně stejně jako já,“ uvedla Plchová.