Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

'Školka pro seniory' na Pardubicku se těší popularitě. Zájem o ní stále stoupá

Pečujete o své staré a nemohoucí rodiče, ale současně potřebujete chodit do práce nebo si jen tak vydechnout? Pak by vám mohla přijít vhod speciální „šolka“, kam senioři ráno přicházejí a odpoledne zase odcházejí. Přesně tak totiž vypadá odlehčovací služba pardubické charity, která v Třebosicích provozuje Červánky – respitní zařízení pro staré a handicapované osoby. Zájem o její služby v poslední době roste.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto)

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Mně se tady líbí, proto sem chodím. Kdyby se mi tu nelíbilo, tak tady nebudu,“ říká jeden z návštěvníků pardubického zařízení.

V denní stacionáři se lidé nenudí a občas tam bývá i legrace. Stařečkům se věnuje několik pracovnic včetně Věry Kavánové.

„Ráno se nasnídají, podáváme jim léky. Dopoledne máme aktivity, pohybové hlavně, cvičení na paměť, různé slovní hry a zpíváme si hodně. Občas vyrábíme nějaké věci, ale záleží samozřejmě, jak klienti chtějí, nikdo je k ničemu nenutí,“ popisuje Kavánová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve „školce pro seniory“ natáčel redaktor Českého rozhlasu Ondřej Wolf.

Po obědě pak přichází odpočinek a odpoledne se luští křížovky, hrají se společenské hry a nebo se pouštějí filmy pro pamětníky.

V třebosickém zařízení Červánky mají v současné době 25 klientů ve věku od 70 do 90 let. Někteří sem dojíždějí pět dní v týdnu, jiní třeba na jediný den. Záleží, jak se to hodí rodině, říká vedoucí Eva Janoušková.

„Některá rodina o své blízké pečuje a potřebuje chodit do práce, takže požádají o naše služby. Některé rodiny pečují o svého blízkého 24 hodin a potřebuje si pouze odpočinout a zařídit si některé formality na úřadech,“ vysvětluje vedoucí.

Většinou se jedná o seniory trpící Alzaheimerovou chorobou nebo jsou po mozkové mrtvici. „Máme tady klienty, kteří se sami se najedí, přestrojí, osprchují, někteří zase potřebuji pomoct. Máme tady klienty, kteří se u nás pravidelně sprchují, někteří klienti zase ptořebují pomoct s jídlem,“ upřesňuje Janoušková.

Zdravíčko už zkrátka neslouží jako dřív a fyzických sil ubývá. Zájem o tuto odlehčovací službu se rok od roku zvyšuje, jak dodává Janoušková:

„Máme velký zájem. Často volají lidé, že potřebují umístit. Volají i z dálky, kde už teda bohužel neposkytujeme, nemohli bychom dovést toho člověka včas.“

Mnohé rodiny totiž nechtějí své příbuzné dávat do domovů důchodců, a jiné zas marně takové místo shánějí.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme