„Do těch minus dvaceti to jde. Jediné, co mi vadí, je déšť a teplota kolem nuly. To se na mně vytvoří krusta, vypadám jak vodník a to nejezdím,“ říká otužilec Jan pro Radiožurnál.
Policisté po devětašedesátiletém seniorovi pátrali celou noc i s pomocí vrtulníku. Našli ho teprve dopoledne v sousední obci, kam sám pěšky došel. Muž je v pořádku.
To, že osamění představuje zdravotní riziko a společenský problém, dokládá i založení několika ministerstev osamělosti ve světě. První vzniklo v roce 2018 ve Velké Británii. Nyní je jedno i v Polsku.
Díky Ježíškovým vnoučatům rychle přibývá splněných přání osamělých seniorů. Za jedním z nich se vydáme do Kateřinic na Novojičínsku. Právě tam žije parta seniorek, které rády soupeří v bingu.
Kromě sady zážitků ve virtuální realitě v rámci projektu vznikl také soubor metodických pokynů, které sociální pracovníci můžou používat, i když třeba nemají k dispozici nejmodernější techniku.
„Je to jeden z mála pachatelů, na kterých bylo opravdu vidět, že cítí vinu a že je mu nesmírně líto, že skutek spáchal,“ vysvětlila dozorující státní zástupkyně Jana Murínová.
Inzerát může v seznamce zveřejnit každý, kdo hledá nejen nový partnerský vztah, ale i nová přátelství. Samotou podle sociologů trpí skoro třetina českých seniorů a tyto projekty mohou samotě bránit.
„Oběti mlčí, protože mají strach z pomsty. Také nechtějí udělat ostudu vlastní rodině. Je tu i řada dalších důvodů, kvůli kterým se k případům nedostaneme,“ vysvětluje Lorman z organizace Život 90.
„Senior, který se od včera pohřešoval, byl právě nalezen při probíhající pátrací akci. Je při vědomí, jen vyčerpaný. Všem děkujeme za sdílení,“ uvedla policie na síti X.
Počet seniorů bude v polovině století vyšší, než se před pěti lety předpokládalo. Přesáhnout by mohl 3,3 milionu. Ukázala to nová zpráva o stavu důchodového systému a jeho předpokládaném vývoji.
Do studie se zapojilo 14 056 účastníků a sběr dat trval 25 let, od roku 1996 do roku 2021. Zahrnovala osoby, které se narodily mezi lety 1911 až 1974 a v průběhu zkoumání jim bylo mezi 40 až 100 lety.
Švýcarská vláda přispěje na ochranu klimatu. Reaguje na úspěšnou žalobu skupiny 2,5 tisíce seniorek proti městu Bern. Podle rozsudku vláda málo chrání klima a tím porušuje lidská práva obyvatel.
Policie ve městě Bondeno na severu Itálie v noci na úterý zastavila auto, které značnou rychlostí jezdilo po městě a opakovaně se vracelo do stejných ulic.
Nejvyšší důchodovou dávku v takzvaném prvním pilíři systému penzí pobírají důchodci v Norsku. Češi si v absolutním srovnání vedli nadprůměrně s částkou překračující 16 000 korun.
„Skoro každý třetí senior a seniorka čelí nějaké formě týrání,“ dodává socioložka se zaměřením na stárnutí Lucie Vidovićová z Masarykovy univerzity v Brně.
Ještě před sto lety se lidé průměrně nedožívali ani padesátky. Pak se začal věk prodlužovat a tento trend dál posiluje. Demografové předpovídají, že v roce 2100 bude běžné žít 90 let i déle.
Návrh novely o zdravotně-sociálních službách by měl vyřešit to, že v léčebnách dlouhodobě nemocných zůstávají lidé, protože systém následné péče je nedostatečný.
Schillerová svolává schůzi ve chvíli, kdy je na stole ministerský návrh na navýšení příspěvku od poloviny roku. Novela zákona o sociálních službách navíc počítá s automatickým valorizačním vzorcem.
Státní zástupkyně přitom před soudem v závěrečné řeči navrhla pro obě ošetřovatelky podmíněné tresty. Zacházení s klientkami ve svém závěrečném návrhu označila žalobkyně za hrubé a nepřípustné.
Mezi předanými dárky z webu JežíškovaVnoučata.cz se nejčastěji opakují různé dobroty, ať už sladké nebo slané, časté je taky oblečení nebo různá drogerie.