Bystřice pod Hostýnem patřila napoleonským vojákům. Slavili kulatiny svého pluku

V České republice najdeme asi pět stovek napoleonských vojáků, tedy uniformovaných milovníků doby slavného vojevůdce. Z nich se více než třicítka řadí k osmému pluku francouzské řadové pěchoty. A právě tento regiment včera slavil dvacáté výročí založení, tedy pokud jde o Českou republiku. Napoleonští vojáci se tak včera sjeli do Bystřice pod Hostýnem, aby kulatiny řádně oslavili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radmil Tomčík a jeho syn Radek. Oba jsou napoleonští dělostřelci

Radmil Tomčík a jeho syn Radek. Oba jsou napoleonští dělostřelci | Foto: Pavel Sedláček

Přijel až z Dubí na Teplicku, jmenuje se Petr Vágner a v osmém regimentu je seržantem. Dlouhovlasý a vousatý učitel dějepisu přišel ke své šarži trochu nevojensky.

„Nechodí to jako v klasické armádě, prostě je potřeba mít tady ty hodnosti zastoupené v jednotce, tak jsem byl zvolen. Přišel jsem tedy už do existujícího pluku,“ popisuje Petr Vágner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při oslavách osmého pluku byl i Pavel Sedláček

Pluk založilo pár nadšenců dva roky před Petrovým příchodem. Zjistili totiž, že o osmém pluku mají poměrně dost informací, tak se rozhodli ho vytvořit. Další roli v jeho založení hrál i lokální patriotismus - osmý pluk se totiž pohyboval v roce 1805 na Moravě: u Slavkova a v Jihlavě.

Osmý pluk čítal na začátku devatenáctého století asi šest tisíc vojáků. V tuzemsku je dnes zhruba desítka jednotek a osmý pluk je jednou z nich. Jeho vyznavači se poznají například podle toho, že nosí osmičku na knoflících svých uniforem.

Václav Řeha z Frýdku Místku zcestoval už desítky bitev. U ruského Borodina letos nebyl, o to zajímavější příhodu svých kamarádů však prozradil.

„Dobře, že jsme nejeli na Borodino, protože kluci, kteří tam jeli, nás varovali, že to nestálo za to kvůli Putinovi,“ vysvětluje Václav Řeha a konkretizuje:

„Putin měl strach, aby nikdo na něho nespáchal atentát, tak nesměli střílet papírovými patronami, dali jim jenom nějaké kapsle.“

Součástí oslav osmého pluku byla i výstava | Foto: Pavel Sedláček

Vášeň pro napoleonské období se často přenáší z otce na syna. U Tomčíkových z Turovic na Přerovsku je to ale naopak. Syn Radek, který propadl napoleonskému kouzlu v patnácti letech, přivedl k dělostřelcům svého otce Radmila.

„Myslím si, že vášeň k historii je společná,“ shrnuje tatínek Radmil Tamčík a dodává, že syn je vyšší šarží. Má totiž odslouženo delší období. „Jsem dělostřelec první třídy a on je dělostřelec druhé třídy,“ dodává syn Radek.

Vzpomínky na nejsilnější zážitky spojené s osmým napoleonským regimentem vyvolají všeříkající povzdech i u Františka Sklenáře z Bystřice pod Hostýnem.

„Když jsem stál čestnou stráž u Napoleona, u jeho hrobu ve Francii na Invalidovně, dvacet minut. To je tak osm let,“ vzpomíná na zásadní moment své napoleonské kariéry František Sklenář.

Pavel Sedláček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme