Chovatelé v Nízkém Jeseníku nastražili fotopasti. Snímek rysa jim zaručí náhrady za ovce
Chovatelé ovcí v Nízkém Jeseníku už letos přišli o desítky jehňat. Na svědomí je prý mají rysi a šakali, kteří se tady nově vyskytují. Chovatelé proto u ovčínů nainstalovali fotopasti. Potvrzený výskyt rysa jim totiž zaručí finanční náhradu. Lákat šelmy na zvuky jim teď pomáhají i ochránci přírody.
„Máme v podstatě ideální povětrnostní podmínky. Je těsně po soumraku, to je doba, kdy jsou šakali nejaktivnější. Zkusíme jim proto pustit vytí, budeme-li mít štěstí, tak se nám ozvou,“ popsal postup Jiří Beneš z Hnutí Duha.
S megafonem v ruce čekal na šakala, který se v pohoří Nízkého Jeseníku vyskytuje už druhým rokem, na louce u Těšíkova nedaleko Šternberka.
Do Nízkého Jeseníku se vrací šakali i rysi, hlásí ochranáři přírody. Proč se je chovatelé ovcí snaží „chytit“ do fotopastí, vysvětlila Lenka Kratochvílová
Ochranáři tu letos v zimě objevili taky stopy rysa. A právě na tyto šelmy si stěžují místní chovatelé ovcí.
„Rys chodí až sem. Buď zmizelo nějaké jehně z boxu, nebo jsme našli krev za salaší a jehně bylo pryč, nebo jsme prostě našli nějaké stržené,“ vyjmenoval Stanislav Prokop.
Pastviny má v Hlásnici u Šternberka a letos mu už z nich zmizelo osm jehňat. Neuhlídali je ani jeho psi. Pořídil si proto fotopasti, díky nimž může požádat úředníky o finanční náhradu za stržené kusy.
„Náhradu škody může chovatel žádat pouze v případě, že se jedná o vybrané, zvláště chráněné druhy živočichů, které mu ji způsobují. Tyto případy se tady u nás vyskytují,“ potvrdil Jiří Kostrůnek z odboru životního prostředí šternberské radnice.
„Je to příroda, stane se to. My taky jíme maso. Je to nepříjemné. Na kraji, na životním prostředí z toho ale mají radost, že tady máme rysa,“ dodal Stanislav Prokop.