V národním parku České Švýcarsko se podle Lukáše Žáka z České zemědělské univerzity narodilo minimálně osm vlčat. Na základě záběrů z fotopastí ale soudí, že jich může být i deset.
U jedné ze smeček, která se pohybuje u Krásné Lípy kolem Kyjovského údolí, se podařilo potvrdit nejméně čtyři vlčata. Počty dalších se snaží odborníci z České zemědělské univerzity upřesnit.
Snímky ze starších fotopastí je nutné vyzvednout osobně přímo na místě, jsou nahrané na SD kartě. Modernější fotopast umožňuje sledovat případnou krádež dřeva téměř v přímém přenosu.
Výskyt vlka na konci loňského roku několikrát zaznamenali v polesí Hůrky lesníci z Krajského školního hospodářství Jihočeského kraje. Do té doby se to zatím nikomu nepodařilo.
Vědci mohou lépe sledovat pohyb a životní styl vlků v Národním parku České Švýcarsko. Dvě ze zvířat nosí speciální monitorovací obojek a dále jejich populaci monitoruje několik fotopastí.
Fotopast zachytila levhartici známou jako Leo 117F, jak bedlivě sleduje záhadné zvíře. Samice pak zmizí, ale mláďata vypadají, jakoby pozorovala, jak se matka s vetřelcem vypořádala.
Vlci, pohybující se na Broumovsku a ve východním Podkrkonoší, se rozmnožují už třetím rokem po sobě. Letošní přírůstky nyní prokázaly záběry z fotopastí.
V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se rozmnožují šakali. Kojící fenu v minulých dnech zachytila fotopast. Krátce na to v rezervaci nasnímal šakalí štěně fotograf.
Chovatelé ovcí v Nízkém Jeseníku už letos přišli o desítky jehňat. Na svědomí je prý mají rysi a šakali, kteří se tady nově vyskytují. Chovatelé proto u ovčínů nainstalovali fotopasti. Potvrzený výskyt rysa jim totiž zaručí finanční náhradu. Lákat šelmy na zvuky jim teď pomáhají i ochránci přírody.
Do volné přírody v Jeseníkách se vrátil vlk. Přímý důkaz o jeho výskytu získali ochránci přírody na začátku roku ze soukromé fotopasti. Odborníkům se poté podařilo zachytit stopy vzácné šelmy přímo v terénu. Pohyb vlka v Jeseníkách byl naposledy zaznamenán před zhruba deseti lety.
Do lesů v okolí Valašského Meziříčí se tento týden zatoulalo medvídě. Zachytila ho fotopast, kterou na místě nastražili myslivci. Ty přítomnost přibližně dvouletého medvěda hnědého překvapila. V oblasti totiž dosud na stejné zvíře nenarazili.
Fotopasti měly v Karviné chránit městský majetek a odradit lidi od zakládání černých skládek. Jenže tuhle zbraň proti zlodějům právě zloději kradou. A to tak rafinovaně, že je policisté nemají šanci vypátrat.
Na Šumavě se po dlouhé době objevil údajně divoký vlk. Podařilo se ho zachytit takzvanou fotopastí nedaleko hráze Lipenské přehrady u obce Loučovice. V oblasti se už dřív objevili rys ostrovid a los evropský. Odborníci jsou přesvědčení, že jde o divoké zvíře, ačkoliv nemají k dispozici důkazy DNA.
Žďár nad Sázavou pořídí fotopast. Vedení města se rozhodlo vyhovět požadavku policistů, a ke stávajícím kamerám, které sledují riziková místa ve městě, tak přibude další elektronický hlídač.
Lesníci číhají na zloděje dřeva na Vysočině pomocí fotopastí. Malé zelené krabičky jsou ukryté na rizikových místech. V jejich hledáčku se ale například v okolí Račína na Žďársku nejčastěji objevují lyžaři, divočáci nebo srny.
Radním v Černošíně došla trpělivost s vandaly. V malém městečku na Tachovsku, které má jen 900 obyvatel, přibývá případů nepořádku a poničeného městského majetku. Místo drahého kamerového systému ale zdejší zastupitelé rozhodli pořídit fotopasti.
Kamzíky v Jeseníkách sledují fotopasti. V nejcennějších partiích pohoří je nechali instalovat ochranáři přírody. Chtějí tak zjistit, zda jsou kamzíci jediní, kteří okusují nejvzácnější a kriticky ohrožené rostliny. Pokud se to prokáže, budou se snažit nepůvodní zvířata z místa vytlačit. Sdružení Jesenický kamzík věří v opak.
Rys ostrovid je velmi vzácná kočkovitá šelma, kterou vídáme pouze v zoologické zahradě. Ochránci přírody v Krkonoších a na pomezí Jizerských hor mají ale důkazy o tom, že se občas objeví i v našich horách, kam přebíhá ze sousedního Polska.
Středočeskou Dobříš v poslední době trápí nárůst nepořádku u popelnic na tříděný odpad. Město musí platit víc za úklid a viníky není možné trestat, protože strážníkům chybí usvědčující důkazy.
Moravská Třebová má problém s vandaly na motorkách. Hlukem obtěžují obyvatele města i zvěř v okolních lesích a ničí lesní cesty. Radnice proto přistoupila ve spolupráci s Policií ČR i městskými strážníky k určitým opatřením.
Novou digitální techniku městské policii věnovala přerovská radnice. Tzv. fotopasti mají strážníkům pomoci v identifikaci lidí, kteří se dopouštějí nejčastějších přestupků.
Statisíce korun stojí ročně královéhradecké městské lesy likvidace černých skládek, krádeže dřeva, pytláctví, nebo vandalizmus. Lesníci nemohou být všude a tak jim pomáhají fotopasti.