Cvičení ZÓNA 2013, simulující jadernou havárii v Dukovanech, prý dopadlo úspěšně

Na Vysočině a v Jihomoravském kraji skončilo cvičení ZÓNA 2013, které simulovalo havárii v jaderné elektrárně Dukovany. Jednalo se o největší cvičení za posledních pět let. Kromě havarijního štábu elektrárny Dukovany se do něj zapojily také krajské krizové štáby a všechny složky integrovaného záchranného systému.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dekontaminační zóna na Kožichovickém letišti

Dekontaminační zóna na Kožichovickém letišti | Foto: Michal Malý

Letošní ZÓNA 2013 se zaměřila především na zlepšení vzájemné komunikace, právě v této oblasti se totiž při hromadném cvičení v roce 2008 objevily nedostatky.

Hejtman kraje Vysočina a předseda krajského krizového štábu Jiří Běhounek je nakonec s výsledkem simulovaného zásahu spokojen.

„Cvičení jsou proto, aby se tyto chyby odstraňovaly. Musím prohlásit, že opatření, která jsme přijali, jsou naprosto účinná a já všem členům krizového štábu děkuji, protože se zachovali tak, jak v intencích měli, protože to hlášení zvané v hantýrce plechová huba, bylo účinné,“ uvedl.

ZÓNA 2013 měla prověřit připravenost záchranných složek na případnou havárii v jaderné elektrárně Dukovany. Sami záchranáři se domnívají, že by vše zvládli stejně kvalitně, i kdyby šlo o skutečný zásah.

Přehrát

00:00 / 00:00

Součástí cvičení ZÓNA 2013 bylo i měření radiace z paluby monitorovacího vrtulníku

V úterý záchranáři předstírali samotnou jadernou havárii, včera cvičili zásah v zamořené oblasti a dnes likvidaci uhynulých zvířat, stejně jako dodávky pitné vody a potravin do postižených oblastí.

„Zajímal jsem se hlavně o logistiku. Protože pracuji na jaderné elektrárně jako bezpečnostní inženýr a mám určité poznatky o tom, jak je potřeba provádět dekontaminaci a hlídat kontaminaci osob, tak mě zajímala ta technika tady a logistika, jak je to provedeno. A mohu tedy potvrdit, že tato dekontaminační linka, jak je tady udělaná, je velmi dobrá,“ pochvaloval si cvičení člen Bezpečnostní komise kraje Vysočina Libor Fejta.

Monitorovací vrtulník i simulovaná nehoda v zamořené zóně

Cvičení probíhalo i ze vzduchu, nad Třebíčskem tak kroužil monitorovací vrtulník Mi-17 z letiště Kbely. Na jeho palubě byli specialisté na zbraně hromadného ničení a pracovníci Státního ústavu radiační ochrany, jejichž úkolem bylo měřit koncentraci radiace.

„Na palubě je jeden z unikátních přístrojů na měření radiační situace IRIS, jsou dva v republice,“ přiblížil kapitán Zdeněk Kubín z vojenského velitelství v Jihlavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Speciální jednotka vyjížděla k simulované nehodě v zamořené oblasti

„Měření se provádí ve výšce 100 metrů nad terénem při rychlosti letu 100 kilometrů v hodině. Přístroj měří po jedné sekundě, což je optimální pro získání uceleného obrazu radiační situace,“ dodal.

Díky tomu je možné monitorovat situaci na velkých a těžko přístupných plochách a ochránit tak osádku před radiací. Naměřená data pak zpracovávají zaměstnanci Státního úřadu radiační ochrany

Kromě samotného úniku radioaktivity byla zinscenována také dopravní nehoda v zamořené oblasti, kam se musela vypravit speciální jednotka v protiradiačních oblecích, s dozimetry a s dýchacími přístroji.

Veškerá technika, vracející se ze zamořené zóny, pak musela nejprve projít dekontaminací na letišti v Kožichovicích u Třebíče, kde vyrostla dekontaminační linka. Jako dekontaminační prostředek se používá obyčejný saponát.

„Technika najede do první části, kde projde hrubým oplachem. Druhá část uvedené linky je, kde se nanáší voda s případným dekontaminačním prostředkem, a třetí část linky je, kde se provádí celkový oplach,“ přiblížil řídící důstojník Libor Hanuška.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme