Architektonicky či historicky cenné domy ztratily ochranu v roce 2020 poté, co soud rozhodl, že koncem 80. let úředníci stovky domů špatně zapsali na památkový seznam. Teď je chrání zóny.
Evropský fotbalový šampionát ve Francii se blíží. Organizátoři mají zatím největší starosti s bezpečností účastníků a velká pozornost se soustřeďuje na místa s vysokou koncentrací fanoušků, tedy především na fanzóny. Někteří poslanci v Paříži volají po jejich zrušení. V Toulouse, kde budou hrát čeští fotbalisté se Španělskem, je zavřít nechtějí a pro bezpečnost fanoušků se snaží udělat maximum.
Jaké jsou nejčastější příčiny odtahů ve vaší čtvrti či ve vaší ulici? Které dny v týdnu a v kolik hodin se odtahuje nejvíce aut? Odpovědi najdete v přehledné aplikaci.
Stát chce mít do dvou let připravenou zónu Barbora v Karviné pro strategického investora. Prohlásil to předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD. Nevyužitý důlní areál o rozloze sto hektarů by mohl dát práci až 2000 lidí.
Ulic, ve kterých mohou řidiči jezdit maximálně třicetikilometrovou rychlostí, v Praze patrně přibude. Zónu 30 chtějí rozšířit městské části nejen v Karlíně, ale také v Praze 6, na Žižkově nebo na Zahradním Městě. Podle radnic se jedná především o rezidenční čtvrtě, kde by omezení nemělo řidičům nijak vadit.
Řidiče v hlavním městě by měly zpomalit další zóny s maximální povolenou rychlostí 30 kilometrů v hodině, a to asi v deseti ulicích. Hlavní město na konkrétním seznamu teprve pracuje. Po vzoru Karlína, kde auta jezdí třicítkou od léta 2012, o zavedení zón uvažují i další městské části. Zatím nejblíž je tomu radnice Prahy 3.
Ve velkých městech včetně Prahy se rozrůstají zóny pomalé jízdy pro auta. V Plzni zatím platí omezená rychlost 30 kilometrů v hodině jen v jediné oblasti. Je to chatová a zahrádkářská lokalita Výsluní, ze které se postupně stává plnohodnotná obytná čtvrť s rodinnými domy. Další zóna s třicítkou ale vznikne brzy na Borech v historické vilové čtvrti Bezovka. Týkat se bude asi deseti ulic.
Čínská vláda chce přitáhnout zahraniční investory do nové zóny volného obchodu. Otevírá ji v přístavu Šanghaj. Speciálními pobídkami a výhodami chce odlákat podnikatele svým konkurentům v Hongkongu a Tchaj-wanu.
Evropská unie a Spojené státy začaly oficiálně vyjednávat o uzavření dohody o zóně volného obchodu. Podle některých ekonomů budou ale dopady takové smlouvy na českou ekonomiku na hranici statistické chyby.
V Krkonoších ubude míst, kam se mohou lidé vydat volným terénem. Správa národního parku chce totiž rozšířit první zónu Krkonoš téměř na dvojnásobek. Čeká jen na rozhodnutí ministerstva životního prostředí.
Na Vysočině a v Jihomoravském kraji skončilo cvičení ZÓNA 2013, které simulovalo havárii v jaderné elektrárně Dukovany. Jednalo se o největší cvičení za posledních pět let. Kromě havarijního štábu elektrárny Dukovany se do něj zapojily také krajské krizové štáby a všechny složky integrovaného záchranného systému.
Jihokorejský parlament schválil text dohody s Washingtonem po dlouhých letech vyjednávání. Obě země ji sice podepsaly už v roce 2007, administrativa bývalého prezidenta George Bushe ji však nedokázala prosadit.
Země asijsko-pacifického regionu plánují vytvoření zóny volného obchodu. Potvrdil to i jejich víkendový summit v Honolulu. Zároveň ale stvrdil pokračující rozpory mezi dvěma nejmocnějšími členy klubu, Spojenými státy a Čínou. Pokud se jim povede neshody překonat, vznikne zóna volného obchodu o 40 procent větší než Evropská unie.
Ani po dnešku není jasné, jak mají vypadat budoucí ochranné zóny v šumavském národním parku. Při jednání o návrhu zákona o Šumavě, které potřetí svolal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, se tentokrát mluvilo jen o technických detailech.
Návrhy na nové přerozdělení prvních, tedy nejvíc chráněných zón v Národním parku Šumava musí jeho vedení nejprve projednat se všemi dotčenými obcemi. Na další schůzce u kulatého stolu k zákonu o národním parku se na tom dohodl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se zástupci vědců, krajů, obcí a správy parku.
Severní Korea a Čína na korejském území budují společnou ekonomickou zónu. Co konkrétně se má na ostrově Hwanggumpyong vyrábět, zatím není známo. Během ceremonií na konci minulého týdne zůstalo u frází.
Vytvoření bezletové zóny nad Libyí je stále pravděpodobnější. Bez ohledu na odpor některých zemí, zejména Německa, nabývá plán stále konkrétnějších podob poté, co ho výrazně podpořily Francie a Velká Británie.
Promenádní prostor od Grandhotelu Pupp přes Starou louku až k Tržní kolonádě v Karlových Varech výrazně změní svůj vzhled. Po rozsáhlé a nákladné rekonstrukci bude mít původní historickou podobu.