Za vyšší deficit pro příští rok podle ministra financí Stanjury může plánovaná výstavba nových bloků jaderné elektrárny Dukovany (24 miliard korun) a vyšší výdaje na obranu (17 miliard korun).
Francouzská EDF se nebude odvolávat proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Ten zamítl její žalobu týkající se tendru na Dukovany, který vyhrála korejská KHNP. A nepřipravuje ani jiné žaloby.
Westinghouse a Framatome nahrazují ruský TVEL jako dodavatele jaderného paliva pro Temelín a Dukovany. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše jde o krok ke zvýšení energetické bezpečnosti ČR.
„Evropa by jak v rámci větších reaktorů, tak i malých a středních reaktorů mohla konkurovat jiným kontinentům, protože tam není nějaký zásadní technologický gap, naopak,“ říká exministr průmyslu.
Česko podepsalo s KHNP smlouvy k výstavbě bloků v Dukovanech. Má jít o největší tuzemskou zakázku. „Práce bude ne jak na kostele, ale jak na elektrárně. Kroků před námi jsou tisíce,“ popisuje Vlček.
„KHNP přestalo komunikovat s českými firmami, nepokračovalo se v podpisu smluv,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Elektrárna Dukovany II Petr Závodský. Ale věří, že teď se vše opět nastartuje.
„Jaderný program nekončí v České republice, dnes o výstavbě jaderných elektráren uvažují další státy v Evropě i ve světě,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček z ODS.
Firmy smlouvy podepsaly několik hodin po zrušení předběžného opatření soudu, které uzavření dohod blokovalo. Vlček záhy po zrušení opatření řekl, že otevřené okno příležitosti je nutné využít.
„Nařízené je jednání ve věci, tedy projednání samotné žaloby. Zda soud vynese rozhodnutí, zatím nelze předjímat,“ uvedla zastupující mluvčí soudu Martina Charvátová.
„Konkrétní náplň a způsoby spolupráce ještě nejsou určené. Jsou předmětem probíhajících jednání, v jakém rozsahu se Westinghouse bude moct zapojit,“ řekl viceprezident KHNP Chang Penězům a vlivu.
Viceprezident KHNP pro český projekt Dukovan Harry Chang věří, že soudy podpis kontraktu za 407 miliard korun odblokují. Nabídka ale platí jen do konce června. Pak vše zvážíme a rozhodneme, říká .
Společnost Elektrárna Dukovany II podala v pondělí Krajskému soudu v Brně návrh na zrušení předběžného opatření, kterým soud zablokoval podpis finální dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech
Na urychleném zahájení konzultací k objasnění podmínek chystané dohody k jadernému tendru na dostavbu Dukovan se v úterý dohodl český ministr průmyslu a obchodu s místopředsedou Evropské komise.
„Domníváme se, že současná situace může způsobit značné škody českým národním zájmům i společnosti KHNP, která je preferovaným uchazečem,“ uvedla korejská společnost KHNP.
Jestliže Francouzi říkají, to je divné, že někdo jiný umí dodržet cenu a harmonogram, tak tvrdím, že oni prostě neumí stavět elektránu včas a za slíbené peníze, říká v exkluzivním rozhovoru šéf ČEZ.
KHNP se chce bránit proti vzniku škod, které mohou firmě vzniknout. Podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu připravuje i společnost Elektrárna Dukovany II, která má tendr na starosti.
Tendr na stavbu nových bloků v Dukovanech vyhrála korejská společnost KHNP, Krajský soud v Brně ovšem předběžným opatřením zablokoval podpis dohody o stavbě.
Soud předběžným opatřením zablokoval podpis smlouvy o stavbě mezi společností Elektrárna Dukovany II a korejskou firmou KHNP, než rozhodne o stížnosti francouzské EDF, která neuspěla v tendru.
„Komunikace ze strany Komise měla být šikovnější. Séjourné v tomto směru prokázal určitou neobratnost nebo nezkušenost,“ míní bývalý eurokomisař Telička.
Zakázka století v problémech. Co bude s dostavbou Dukovan? Podpis smlouvy stopnul soud a v Bruselu mají taky pochybnosti. Poslali kvůli tomu do Česka dopis.