Jihokorejský prezident Jun Sok-jol stíhaný za vyhlášení stanného práva podporoval jaderný tendr na Dukovany pro jihokorejskou firmu KHNP. A jeho možný nástupce tendr kritizuje.
Pro Česko je dohoda klíčová kvůli zakázce „století“ na dva nové jaderné bloky, kterou získala jihokorejská KHNP. „Může to mít velmi pozitivní dopad právě pro projekt Dukovan,“ říká ministr Vlček.
Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje by měla obří zakázka na stavbu Dukovan znamenat víc příležitostí pro české firmy. Podpořilo by to růst celé ekonomiky.
Největší změny zasáhnou Třebíčsko, ale dotčené území sahá od Jihlavy až po Brno. Autoři studie předpokládají, že příliv nových obyvatel zmírní vylidňování regionu a zpomalí jeho stárnutí.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF, dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve.
USA se dohodly s Jižní Koreou minulý pátek na memorandu o porozumění, které se týká zásad vývozu a spolupráce v jaderné oblasti. Informovalo o tom ministerstvo energetiky USA.
Jaderný tendr na dostavbu dvou bloků v Dukovanech byl v pořádku, rozhodl zatím nepravomocně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o návrzích firem EDF a Westingouse. Mohou se odvolat.
„Samotné předběžné opatření spíše nevypovídá nic o tom, že by úřad chtěl nebo se chystal dát stěžovatelům za pravdu,“ přibližuje ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely. Vydání předběžného opatření nepředjímá způsob, jakým antimonopolní úřad o tendru rozhodne.
Dohoda mezi polostátním ČEZ a firmou Rolls-Royce, která chystá výrobu malých modulárních reaktorů, je před podpisem. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka to podpoří i další český průmysl.
Korejská společnost KHNP, která zvítězila v tendru na stavbu dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany, odmítá námitky konkurenta, francouzské firmy EDF.
Podle EDF byla nabídka nespravedlivá, protože jihokorejská vláda může KHNP poskytnout finanční podporu, která by ohrozila hospodářskou soutěž v Evropské unii.
„Člověk, který kandiduje, by měl hovořit o tom, co už za ním je a co chce pro region udělat. Ne že si bude honit body na tom, že bude své protikandidáty dehonestovat,“ říká Hana Žáková (STAN).
„Velkým tématem je jaderná energetika a příprava smlouvy na výstavbu nových bloků v Dukovanech,“ shrnuje pro Český rozhlas Plus analytička Jana Klímová.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol do Prahy dorazil zhruba dva měsíce poté, co vláda rozhodla o tom, že dva nové reaktory v Dukovanech má postavit jihokorejská KHNP.
Napadení tendru na Dukovany Westinghousem a EDF se dalo čekat. Nepředpokládám ale, že by vše antimonopolní úřad zastavil, říká poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
V kraji Vysočina žijí patrioti, kteří jsou hrdí na místo, kde se narodili. V některých místech tak data ukazují, že jen málo lidí se stěhuje do jiných obcí.
„Cílem je zpečetit společnou snahu o prohloubení našich ekonomických, obchodních, investičních a vědecko-technických vztahů v následujících letech ve všech sférách,“ uvedl Tomáš Pojar pro iROZHLAS.cz.
Společnost Westinghouse podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proti výběru společnosti KHNP jako preferovaného dodavatele pro stavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech.
Dohromady se jedná o 42 míst, kde jihomoravské silničáře čekají opravy mostů a silnic nebo jejich rozšíření tak, aby buď unesly, nebo se na ně vešel těžký náklad.
Když jihokorejská jaderná firma KHNP stavěla reaktory ve Spojených arabských emirátech, získal Westinghouse kus zakázky. Rádi bychom to viděli i tady, říká šéfka SÚJB Dana Drábová.
„Prioritu tady má rozvoj jádra, pro to se upravují zákony. Ale pro obnovitelné zdroje to má všechno velké zpoždění,“ komentuje v Interview Plus Edvard Sequens.
Většina tuzemských médií používá obrat „tendr století“, když mluví o tom, jak vláda přidělila zakázku na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech společnosti KHNP.