Deváťáci v Moravskoslezském kraji odevzdávali přihlášky na střední školy
Střední školy v Moravskoslezském kraji sčítají přihlášky. Letos ve třídách usedne o 3300 deváťáků méně než vloni. Průmyslovky, gymnázia, obchodní akademie nebo odborné školy tak do poslední chvíle neví, jestli zaplní všechny otevřené třídy.
„Jo, mám podané všecky přihlášky. S jednou přihlášku jsem čekal do poslední chvíle a druhou jsem podal před několika týdny,“ pochlubil se Enrico D'Agnelli z Ostravy.
I když se čtrnáctiletý školák rozhodoval sám, chce hlavně pokračovat v rodinné tradici.
„Jednu jsem dal na vítkovickou ekonomiku podnikání, protože chci dělat v tom, co dělá mamka, a druhou na Matiční, protože tam už je to závazné,“ vysvětlil.
Jak se přesvědčil reportér Stanislav Janalík, školáci termín pro podání přihlášky nezaspali
Budoucí ekonom nebo gymnazista se po maturitě vidí v manažerském křesle, nebojí se ale ani závazku v podobě dalšího studia na univerzitě.
Zatímco on a jeho vrstevníci teď musejí čekat na přijímačky, ředitelé škol kvůli klesajícímu počtu žáků přemýšlejí, jestli nebudou muset propouštět.
„Nám končí ve čtvrtém ročníku celkem sedm tříd, a jestli se nám podaří čtyři třídy otevřít, tak co se týče výpovědí pro kantory, by to bylo daleko příznivější,“ říká ředitel Střední průmyslové školy v ostravských Vítkovicích Jiří Mlýnek.
Nabídka o čtvrtinu přesahuje poptávku
I když se strojaři nemusejí o práci bát a firmy v regionu jsou po nich hladové, v konkurenci gymnázií jeho škola často nemá šanci. Podle Mlýnka měl kraj dávno zasáhnout.
„Regulace počtu žáků na jednotlivých typech škol měla být už před pěti sedmi lety, protože ten vývoj byl znám dopředu a co potřebuje region, co se týče zaměstnavatelů, tak to taky bylo známo,“ podotkl ředitel.
Nabídka počtu míst na krajských středních školách v současnosti o čtvrtinu převyšuje poptávku. Teprve po přijímačkách bude většina ředitelů znát alespoň přibližné počty žáků. Na konečná čísla si ale musejí počkat až školáci nebo jejich rodiče potvrdí, že si vybrali právě jejich školu.