Do Dobronína na Jihlavsku se opět vrátili archeologové a kriminalisté

V Dobroníně na Jihlavsku se bude pravděpodobně už brzy kopat. Po odkrytí masového hrobu na Budínce, ze kterého archeologové vynesli vloni v srpnu kosterní pozůstatky minimálně třinácti obětí poválečného masakru, pátral georadar dnes za železničním viaduktem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté s archeology prohledávali za pomoci georadaru další lokalitu u Dobronína, kde mohou být uloženy pozůstatky zmasakrovaných Němců.

Policisté s archeology prohledávali za pomoci georadaru další lokalitu u Dobronína, kde mohou být uloženy pozůstatky zmasakrovaných Němců. | Zdroj: ČTK

„Na základě písemných informací, které jsme shromáždil během prověřování celé kauzy, jakož i na základě svědectví pana Fuchse, vnuka jednoho z možných poškozených, který před čtrnácti dny za námi přijel z Německa do Dobronína, jsme na dnešní dopoledne naplánovali provedení povrchového průzkumu ve dvou vytipovaných lokalitách u železničního viaduktu v Dobroníně,“ řekl hlavní vyšetřovatel případu Michal Laška.

A to přesně na levé i pravé straně Zlatého potoka, který tudy protéká. Podle asi deset let starého videozáznamu, který má hlavní vyšetřovatel k dispozici, na kterém otec Manfreda Fuchse za přítomnosti několika dalších místních pamětníků ukazoval místa, kde by se měly nacházet tělesné ostatky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Hany Mikulincové z průzkumu v Dobroníně ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Toto místo už také zakreslil do mapy další pozůstalý po obětech tragédie z konce druhé světové války Johann Niebler.

Terén prozkoumal georadar a magnetometr. Pomocí magnetometru se podle archeologa z Mazurkovy univerzity v Brně Petera Mila se zjišťují anomálie v magnetickém poli Země, které mohou být různého původu.

„V tomto případě se snažíme najít například nějaké zahloubené objekty do nějaké jámy. Tím, že se do této jámy dostal jiný materiál ze zásypu nebo lidské tělo, by se mohla vytvořit anomálie, kterou my zjistíme,“ vysvětlil Peter Milo.

Naměřená data potom archeologové vyhodnocují v počítači. Výsledky budou znát velmi rychle. Celé dění sleduje v Dobroníně jako vždy spouštěč celé kauzy Miroslav Mareš.

„Policie České republiky provádí standardní policejní šetření a musím říct, že ta práce je odváděna profesionálně, s plným nasazením a odborně na výši. Zažil jsem to stejně, když jsem sledoval jejich průzkum na Budínce. Musím říct, že přístroje jsou stejné, použitá technologie je stejná. Je otázka, jestli dojdeme ke stejným výsledkům jako na Budínce,“ řekl.

Po zkoumání Budínky, odkud archeologové vyzvedli z masového hrobu loni v srpnu kosterní pozůstatky minimálně třinácti údajně brutálně uvitých Němců, je lokalita na železničním viaduktem druhým prozkoumávaným místem. Žádný další hrob se v Dobroníně podle Michala Lašky pravděpodobně nenachází.

Eva Presová, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme