Do kostela sv. Haštala v Praze se znovu vydají archeologové nalézt hrob sv. Anežky

Archeologové se znovu pokusí potvrdit nebo vyvrátit domněnku, že jsou v Kostele sv. Nastala na Starém Městě Pražském uloženy ostatky svaté Anežky. Radarové měření totiž ukázalo, že nalevo od oltáře by se skutečně mohlo skrývat něco zajímavého. Průzkumu už dřív dali zelenou představitelé katolické církve i pražští památkáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Haštala

Kostel sv. Haštala | Foto: Tomáš Adamec

"Všechno začalo na jaře roku 2009, kdy do Prahy přijela z Kroměříže řeholní sestra Anna Koláčková, která si vytkla za cíl objevit hrob sv. Anežky, o kterém se po studiu pramenů domnívala, že se nachází v kostele sv. Nastala. Protože je kostel dlouhodobě uzavřen kvůli rekonstrukci, zvonila na dveře okolních domů. Tak se setkala s restaurátory Anfilovem a Stádníkovou," vypráví Daniela Vrbová z Českého rozhlasu 6, která o pátrání po hrobu Anežky České připravuje rozhlasový dokument.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném objevu hrobu sv. Anežky v pražském kostele sv. Haštala mluvila na Radiožurnálu Daniela Vrbová z Českého rozhlasu 6, která o pátrání po hrobu Anežky České připravuje rozhlasový dokument.

"Po několikahodinovém přesvědčování jí sehnali klíč od kostela a společně se tam vypravili. Po podrobném zkoumání opravdu objevili kamennou desku, pod níž by se mohl hrob skrývat," pokračuje Vrbová.

Georadarový výzkum

Hrob svaté Anežky České se již několik staletí považuje za ztracený. Existuje několik teorií o tom, kde by mohl být. Jedna z nich odkazuje právě ke kostelu u svatého Nastala, jednak proto, že v něm Anežka skládala řeholní slib, ale i proto, že je pár metrů od Anežského kláštera.

Archeologové už nyní vědí, kde v pražském kostele sv. Haštala hledat možný hrob této světice. Leo Vrzal, který provedl georadarový průzkum a srovnávací měření, jednoznačně k odkrytí doporučil místo v oltářní části kostela, 40 centimetrů od podesty.

"Oponentní metodou se nám potvrdily prvé výsledky z radaru a skutečně jsme osvědčili, že zhruba 30 až 40 centimetrů pod původní dlažbou se nachází deska, která má rozměry 170 centimetrů na délku a 100 centimetrů na šířku při síle 15 centimetrů, což odpovídá náhrobní desce," potvrzuje Vrzal.

Pod touto deskou je podle Vrzala dutina, ve které by mohly být ostatky české světice, berla abatyše a pečetidlo svaté Anežky. Místo se nachází na levé straně od podesty.

"Když jsem celu tuto záležitost diskutoval se svými přáteli, nejlepšími geofyziky Ruska, tak mi bylo řečeno, že je to velmi zajímavý nález a skutečně stojí za archeologické odkrytí. Obdobným způsobem dokonce nalezli v ruském chrámu ostatky Petra Velikého," uvádí Vrzal.

Ostatky by se měly vrátit

"Podle vikáře farnosti, pátera Vladimíra Kellnara, by se v případě nálezu ostatků světice neměly nechávat v kostele sv. nastala, ale měly by být vráceny do hrobu v Anežském kláštěře, který je ostatně nedaleko," dodává Daniela Vrbová.

Hrob svaté Anežky se v kostele nenašel ani při rozsáhlém archeologickém průzkumu, který tu odborníci dělali před 30 lety. Kostel svatého Haštala je sedmým rokem uzavřený, v roce 2002 jej poničila povodeň. Rekonstrukce je ve druhé fázi, kdy odborníci opravují interiér.

Michaela Vetešková, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme