Dotace na výměnu kotlů mají zlepšit ovzduší na Ostravsku
Možná už letos budou moci lidé v Moravskoslezském kraji požádat o státní dotaci na výměnu kotle. V Ostravě to slíbil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Podle něj je přechod na ekologičtější vytápění jednou z možností, jak zlepšit v regionu ovzduší.
Lidé by na nové kotle mohli podle ministra dostat od státu dotaci až 60 tisíc korun. „Mělo by to být předloženo ke schválení na příštím zasedání pracovní skupiny tak, aby tento projekt mohl být vyhlášen ideálně ještě v letošním roce,“ řekl Chalupa.
Václav Gavlovský z Fregato-eko mluví o ekologickém vytápění ve Stalo se dnes na Radiožurnálu .mp3
Dalším krokem by mohla být kontrola toho, čím lidé topí. Podle právníků, které oslovilo ministerstvo životního prostředí, by kontroloři mohli vstupovat lidem do domácností, aniž by porušili jejich ústavní práva.
Po dohledu nad lokálními topeništi volá už dlouho Moravskoslezský kraj. Skupina pro zlepšení ovzduší v zatíženém regionu o tom dnes jednala v Havířově. Podle ministra Chalupy teď existuje několik variant. Vyjádřit se mají i starostové, kteří by měli mít kontroly na starosti.
„V tuto chvíli si myslíme, že je teoretický prostor najít řešení. Pro nás po letech, kdy všichni říkali, že není možné toto provádět, protože tady je ústavní bariéra, je to posun vpřed,“ řekl ministr Chalupa.
Ekologové s návrhem ministra nesouhlasí
„To, co připravuje ministr životního prostředí, je naprosto nekoncepční, a tudíž vznikne dle mého názoru další úřednický aparát, který bude chodit a bude se dívat, zda se kouří nebo nekouří z komína,“ uvedl Václav Gavlovský z karvinského občanského sdružení proti poškozování životního prostředí Fregato-eko.
Zdůraznil, že domácnosti se podle statistik podílejí na znečištění ze všech znečišťovatelů životního prostředí nejméně. Navrhl řešení, jak by bylo možné v domácnostech topit ekologicky.
„Jedno z řešení vidím v tom, že bychom neměli vyvážet draze s ekologickými dopady vytěžené uhlí do zahraničí. Tolik toho uhlí nemáme. Neměli bychom vyvážet lacinou elektřinu za výrobní ceny. Bylo by lépe nabídnout tuto elektřinu domácnostem, byť dotovanou, a vytápět v zimě domky elektrickým topením, kdy můžeme dálkově regulovat celý energetický systém,“ řekl Václav Gavlovský.