Blíží se nutná výměna starých kotlů, připomíná Mf Dnes. Vinaři zvýšili ceny až o patnáct procent za láhev, všímá si Regionální Deník. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Zájem o kotlíkovou dotaci od konce srpna projevilo asi deset tisíc lidí, příspěvek jim pokryje 95 procent nákladů. Topenáři však hlásí, že dodávky kotlů se zpožďují a všechny je vyměnit nestihnou.
Lidí, co chodí vydělávat v neděli, je čtvrtina zaměstnaných. Informuje víkendové Právo. A přibývá dětí, které si chtějí změnit pohlaví. Píší Lidové noviny. Dočtete se ve výběru z médií Radiožurnálu.
Zaměstnavatelé se při přijímání pracovníků stále více řídí zkušenostmi, než vysokoškolským titulem. Roli naopak hraje ve státní správě, píše deník Mf Dnes. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
V pátečních novinách se například dočtete, že příjemci covidových podpor museli loni státu kvůli podvodům v účetnictví nebo administrativním chybám vrátit stovky milionů korun.
Od příštího roku by mohli úředníci mít pravomoc chodit kontrolovat kotle až do domácností. Novelu zákona o ochraně ovzduší, která s tím počítá, dnes podpořili poslanci v prvním čtení.
Řada lidí čeká s napětím na nový program na výměnu starých kotlů za ekologické. Z informací, které už teď prosakují, totiž vyplývá, že podmínky budou daleko lepší než v minulých letech. A dostat by se navíc mělo na mnohem více zájemců. V Moravskoslezském kraji lidé prozatím v rámci takzvaných kotlíkových dotací vyměnili asi 5 tisíc kotlů. Další desetitisíce zdejších domků ale topí ve starých neekologických.
Část výstaviště v Lysé nad Labem na Nymbursku bude ode dneška do neděle připomínat obří květinový záhon plný pestrobarevných květů. Organizátoři sem zvou na druhý ročník loni velmi úspěšných Jiřinkových slavností. Současně bude na výstavišti probíhat knižní veletrh a výstava Domov a teplo.
Krajský úřad Královéhradeckého kraje čeká v pondělí 12. května nápor lidí. V osm hodin totiž začnou úředníci přijímat žádosti o dotace na výměnu kotlů na pevná paliva. Kraj má připravených 20 milionů korun, což by mělo stačit zhruba na pořízení 450 nových kotlů.
Stovky lidí čekaly od rána u sídla Středočeského kraje na pražském Smíchově. Kraj dnes totiž jako třetí region v republice začal rozdávat příspěvky na nové ekologické kotle. Za první den zájemci stihli vyčerpat polovinu částky určenou na dotace.
Až do konce října mohou domácnosti z Moravskoslezského kraje žádat o peníze na modernější vytápění. I když dnes měly takzvané kotlíkové dotace skončit, určených 40 milionů korun si zatím zájemci nerozebrali. A tak úřady rozhodly, že termín o dva měsíce prodlouží. O 40 tisíc korun na ekologičtější kotel zatím požádalo asi 500 domácností.
Blíží se další kolo takzvaných kotlíkových dotací. Už zítra mohou lidé z Moravskoslezského kraje požádat o peníze na modernější a k ovzduší šetrnější topení. Do práce tak v sobotu budou muset úředníci v Ostravě i v Třinci.
Už za dva měsíce by lidé v Moravskoslezském kraji mohli žádat o další peníze na ekologičtější topení. Ministerstvo životního prostředí a krajský úřad na dotace na modernizaci kotlů uvolní 40 milionů korun. Takzvané kotlíkové dotace ale budou nižší než v první fázi projektu.
Novela zákona o ochraně ovzduší, kterou dnes schválili poslanci, přinese pro mnohé domácnosti zásadní změnu. Majitelé kotlů na tuhá paliva se nově budou muset připravit na pravidelné revize, první by měly být hotové do roku 2016.
Pouhé tři hodiny stačily k tomu, aby lidé na Ostravsku rozebrali 20 milionů korun na nové ekologické kotle. Společná dotace Moravskoslezského kraje a ministerstva životního prostředí má zajistit méně škodlivin v ovzduší.
Krajský úřad v Ostravě obsadili zájemci o příspěvek na nový kotel a během několika hodin dvacetimilionovou dotaci rozebrali. Kvůli příspěvku až 60 tisíc korun na osobu stála před úřadem fronta už od půlnoci. Projekt ministerstva životního prostředí má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší v regionu.
Až 60 tisíc korun mohou získat lidé z Moravskoslezského kraje, kteří ve svých domácnostech zmodernizují vytápění. Žádosti o dotace ode dneška přijímá krajský úřad v Ostravě. Rozhodovat bude to, kdo přijde dřív.
Spalování nekvalitního paliva a odpadu zatěžuje ovzduší v Moravskoslezském kraji jednou třetinou, stejně jako doprava nebo velké továrny. Řešením, alespoň částečným, má být výměna starých nekvalitních kotlů za nové automaty, šetrnější k životnímu prostředí. Stát na jejich výměnu lidem v tomto roce přispěje. Zatím dává k dispozici 20 milionů korun.
Znečištěné ovzduší na Ostravsku stále rozděluje politiky, zástupce občanských iniciativ i tamní obyvatele. Shodnou se jen na tom, že situaci je zapotřebí řešit. Ale jak? Recept nenašli ani ve Speciálu Martina Veselovského, který zcela zaplnil hlediště ostravského klubu Atlantik.
Možná už letos budou moci lidé v Moravskoslezském kraji požádat o státní dotaci na výměnu kotle. V Ostravě to slíbil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Podle něj je přechod na ekologičtější vytápění jednou z možností, jak zlepšit v regionu ovzduší.