Energetici a záchranáři na východě Čech procvičují postup při blackoutu

Přípravu na případné rozsáhlé výpadky elektřiny má za cíl cvičení Restart. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji se ho dnes účastní energetici a také všechny složky integrovaného záchranného systému. Simulovaný blackout má postihnout až 700 tisíc lidí na východě Čech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení Restart. Energetici a záchranáři na východě Čech nacvičovali postup při rozsáhlém výpadku proudu

Cvičení Restart. Energetici a záchranáři na východě Čech nacvičovali postup při rozsáhlém výpadku proudu | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

„Můžeme rozlišit dva typy blackoutu, jednak je takový ten velký, kdy to postihne celou republiku nebo víceméně část Evropy, anebo lokální blackouty,“ uvedl ředitel dispečinku společnosti ČEPS, tedy České přenosové soustavy, Miroslav Šula.

Většina blackoutů je podle něj způsobena povětrnostními vlivy. A podobný je i scénář cvičení Restart.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Ondřej Vaňura

Nejdříve po větrné smršti spadne stožár u obce Železnice nedaleko Jičína. Následovat budou výpadky ve výrobě proudu. Na dalším místě ve východních Čechách navíc začne hořet pod vedením vysokého napětí. Vše jen jako simulace.

Energetici cvičně vyhlásí stav nouze pro celou Českou republiku a regulaci pro velké odběratele. Lidé se však odpojení od proudu bát nemusí, jde totiž hlavně o nácvik komunikace.

„My si chceme procvičit koordinaci s ostatními složkami, které se na tom řešení podílejí. Jsou to například distribuční společnosti, policie, hasiči a další,“ podotkl Miroslav Šula.

Scénář cvičení zahrnuje výpadek elektřiny na části území ČR, požár v blízkosti elektrického vedení, záchranu osob a stavbu náhradní přenosové trasy elektrického vedení.
(Z tiskové zprávy ČEPS)

Podobně k tomu přistupují i hasiči. „Ať už bude blackout věc důsledku nějaké bouřky a podobně, tak záchranný hasičský sbor bude mít spousty zásahů právě s likvidací následků té bouřky. Pokud vznikne blackout, pro nás to bude znamenat navýšení počtu zásahů, ať už na vyprošťování osob z výtahů, dopravní nehody, v důsledku nefunkční signalizace a podobně,“ řekl Roman Bílý z generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.

Naposledy platil v Česku reálný stav nouze v elektroenergetice v roce 2006. V roce 2010 se pak změnily vyhlášky, které mimo jiné upravují i dispečerské řízení při případných blackoutech.

„Blackout České republice hrozí. Ta pravděpodobnost vzniku, doufám, že je poměrně nízká, nicméně musíme na to být připraveni,“ dodal Šula.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme