U domácích elektráren se snížily dotace. Zároveň klesly ceny energie. A lidé reagují často na okamžité problémy, takže soláry si dávají na střechu, když je zrovna drahá elektřina, říká Jan Krčmář.
„Nebyl to totální rozpad soustavy a z pohledu závažnosti to nebylo srovnatelné třeba s tím španělským blackoutem,“ řekl v rozhovoru pro 20 minut Radiožurnálu odborník Michal Macenauer.
Analytik Gavor uvedl, že česká přenosová soustava je úzce propojená se sousedními státy. To podle něj znamená sdílená rizika i kapacity. V případě pátečního blackoutu nám takto měli vypomoct Němci.
Výpadek proudu, při kterém se snad nikomu nic hrozného nestalo, je celkem užitečnou připomínkou, že věci nejsou vždycky takové, jaké je chceme, ale jak se doopravdy dějí.
V příštích měsících se podle Bärtla bude česká diplomacie na unijní úrovni soustředit například na návrh víceletého rozpočtu Evropské unie, který má v polovině července představit Evropská komise.
„Někteří dodavatelé už během 14denní lhůty začínají s dodávkami elektřiny nebo plynu a tvrdí, že spotřebitel od smlouvy odstoupit nemůže,“ vysvětluje praktiku mluvčí Energetického regulačního úřadu.
Je to téměř o 60 milionů Kč více než za rok 2023. Nejvíc dostal šéf představenstva a generální ředitel Daniel Beneš, který měl nárok na téměř 55 milionů korun.
Kromě návrhu dividendy ČEZ zveřejnil výsledky hospodaření za první čtvrtletí letošního roku. Zisk klesl o 6 procent. „Odpovídá to našemu očekávání,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Ukázalo se to v době energetické krize, která vypukla v roce 2022 po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy došlo k přerušení ruských dodávek plynu do Evropy a panovala i nejistota kolem dodávek ropy.
„Je tu snaha mít čtyři velké reaktory a možná až deset malých reaktorů a to je něco, co Česko ani ekonomicky nedokáže zvládnout,“ hodnotí odborník na energetiku Edvard Sequens.
„Energetická a plynárenská infrastruktura v různých oblastech Ukrajiny se opět dostala pod masivní raketový a dronový útok,“ napsal Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko.
Sněmovna se chystá na hlasování o novele energetického zákona lex OZE III., kterou jí vrátil Senát. Jaký bude osud novely? Odpovídá Pavel Doucha, člen představenstva Svazu moderní energetiky.
EU v zelené politice prostě upřednostnila ideologii před pragmatismem při ochraně klimatu, což ale neudělaly jiné velmoci USA a Čína, namítá v textu pro německé publikum Křetínský.
Německo si vytklo ambiciózní cíl – být do roku 2045 klimaticky neutrální. Transformace energetiky je klíčovým tématem voleb a rozhoduje se o ní nejen v Berlíně, ale i v regionech, které žijí z uhlí.
Většina ze sedmi nejsilnějších stran chce zachovat německý cíl na uhlíkovou neutralitu v roce 2045. Ještě rychleji, už do roku 2040, chce uhlíkovou neutralitu Die Linke.
„Je to strategický materiál a jsem si stoprocentně jistý, že k jeho omezení nedojde. Za Česko to budeme blokovat, ale to ani nebylo navrženo," podotýká.
Jednou ze změn, kterou ministerstvo životního prostředí představuje, je zpřehlednění a zefektivnění sběru baterií. Povinnost platit za recyklaci baterie předem by měl každý výrobce.
Evropská komise je aktuálně na začátku konzultací s výrobci a dalšími zúčastněnými stranami. Všichni se chtějí vyhnout hlavně špatným důsledkům pro uživatele.
Všechny čtyři analýzy se týkaly energetiky, kterou má v gesci právě primátor. Přestože poslední z nich mu autor předal v září loňského roku, Svoboda se zatím neseznámil s žádnou z nich.
Za poslední rok žádostí o možné připojení mařičů do elektrických sítí v Česku prudce přibylo. Jak nedávno upozornil Český rozhlas, celkem investoři požádali o rezervace příkonu až tisíc megawattů.
„Evropa funguje nejlépe v krizích, to jsme koneckonců viděli v roce 2022 v souvislosti s ruskou válkou proti Ukrajině. Věřím, že americký tlak pomůže Evropě se trochu probrat,“ říká Václav Bartuška.