Ruské vzdušné údery na ukrajinskou energetickou síť jsou pravděpodobně porušením mezinárodního humanitárního práva, uvedl monitorovací orgán OSN. Ukrajina mezitím čelila dalšímu nočnímu útoku.
Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara je také důležité digitalizovat za účelem uvolnění pracovní síly a usilovat o propojení akademické sféry s byznysem.
„Trhy takto fungují – něco se stane a obchodníci to nějak interpretují. Pak jsou fundamentální faktory, které se naštěstí nezměnily,“ říká na Plusu odborník na energetiku Sinlei Martin Záklasník.
Vláda uprostřed července rozhodovalo o klíčových energetických a klimatických strategiích. Opozice a někteří ekonomové upozorňovali, že vláda tím výrazně zvedne ceny energií a pohonných hmot.
Možnost sdílet elektřinu se rozšíří na obce, firmy nebo vlastníky více nemovitostí. Zájemci se budou moci registrovat od 1. srpna u Energetického datového centra.
Většina tuzemských médií používá obrat „tendr století“, když mluví o tom, jak vláda přidělila zakázku na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech společnosti KHNP.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v pátek řekl, že ukrajinský zákaz by mohl v dlouhodobé perspektivě ohrozit maďarskou energetickou bezpečnost. Řešení se zatím nepodařilo nalézt.
„Korejská výstavba ve Spojených arabských emirátech, dopadla ve srovnání s jinými ve světě relativně dobře,“ říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Vítězem tendru na stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech se stala jihokorejská státní společnost KHNP. Její prezident odpovídal na otázky o zkušenostech i výzvách, kterým firma čelí.
Přesně před 70 lety dosáhl první švédský reaktor takzvaného kritického stavu neboli začal samostatně fungovat. Zařízení označované jako R1 fungovalo asi 15 let.
„Zhruba polovina tepláren stále spaluje uhlí, ale mílovými kroky v řádu jednotek let od něj odchází,“ řekl pro Český rozhlas Plus ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN Jozef Síkela se nevzdává záměru založit státního obchodníka s plynem. Nápad má mezi politiky podporu, strany koalice teď čekají na detaily.
Česko zaostává za většinou Evropy při získávání energie z větru. Aktuální analýza portálu Fakta o klimatu přitom ukazuje, že právě větrná energie zajistí v budoucnu cenově dostupnou elektřinu.
Maximalistická varianta objednat si rovnou čtyři nové jaderné bloky je pro Česko riskantní. Pokud by se jejich stavba prodražila, cenu elektřiny v budoucnosti zbytečně potáhnou tyto zdroje vzhůru.
24:13
Praha||Tomáš Pancíř, eza|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
„Muselo by se jednat o agendu, kde budu mít možnost věci skutečně měnit, a do které bych se odborně musel hodit, protože nejsem připraven vzít jakékoliv portfolio,“ uvedl Síkela.
Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně. Nabídky v tendru podaly obě firmy na konci dubna.
Rusko proti Ukrajině nasadilo desítky raket a útočných dronů. Raketový útok trval asi tři hodiny, dronový sedm hodin. Kvůli masivnímu útoku proti Ukrajině vzlétly polské a spojenecké stíhačky.
„Další mimořádně těžká noc pro ukrajinský energetický sektor. Nepřítel ostřeloval tři naše tepelné elektrárny. Zařízení byla vážně poškozena,“ uvedla společnost DTEK na síti Telegram.
Dalším z doporučení Národní ekonomické rady vlády, jež si chce kabinet vzít za své, je zkvalitnění školství. Priority pro období do podzimu příštího roku přiblížil premiér Petr Fiala (ODS).
Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020.
„Jsme průmyslová země a měli bychom investovat do průmyslu, který má budoucnost,“ zdůrazňuje prezident Evropské federace pro obnovitelné zdroje energie Martin Bursík.