Jaderný odpad ve Stříteži? Obec kývla na průzkum
Druhá obec na Žďársku schválila geologické průzkumy pro hlubinné úložiště jaderného odpadu. Ve středu to bylo Olší, ve čtvrtek Střítež. Pro obrovský sklad chce Správa úložišť radioaktivních odpadů najít vhodnou lokalitu do šesti let. A zatím se zdá, že na severovýchodě Vysočiny má dveře otevřené.
V místnosti, kde se bude hlasovat, usedá na svá místa pět zastupitelů. Starosta přikládá do kamen. Žádná saka, žádné kravaty, vždyť Střítež je malá obec.
Přesto tu jde o vážnou věc – povolení geologického průzkumu a příspěvek 2,5 milionu ročně, což je zhruba dvojnásobek rozpočtu obce. Finanční kompenzace za geologické průzkumy stanovuje zákon. Obce je pobírají každý rok po dobu prací.
„Plateb přibývá, peněz pro obce od státu ubývá, takže je to jedna z možností, jak existenci obce na pár let protáhnout. Protože malým obcím asi hrozí, že se to začne slučovat,“ vysvětluje střítežský místostarosta Vladimír Hajný.
Jediný, kdo v místnosti proti průzkumu pro úložiště jaderného odpadu protestuje, je rodák Petr Chocholáč. Obec má přitom 96 obyvatel.
„Víme, že se má schvalovat průzkum a říká se: to ještě nic není. Ale nevěřím tomu, že když někdo dostane miliony, a potom si to rozmyslí, že tamti prostě sklapnou kabelu, sednou do auta a odjedou do Prahy. Já tomu prostě nevěřím,“ podotýká Chocholáč.
Zastupitelstvo Stříteže věří dohodě, podle které peníze nejsou zavazující. Průzkum schválilo všemi hlasy. A dá se očekávat, že podobně se k tomu postaví i obce v okolí – vždyť uran se tady stále těží.
„Myslím, že lidé v tomto prostoru se toho už tak nebojí, jak třeba jinde, kde to neznají,“ myslí si místostarosta.
Žďársko se tak pomalu stává jedinou z osmi vytipovaných lokalit v Česku, kde jsou obce průzkumu pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu nakloněny.