Jihočeská vědecká knihovna na svém webu zveřejňuje historické dokumenty

K prohlížení historických dokumentů už není třeba v Českých Budějovicích navštívit knihovnu. Jihočeská vědecká knihovna převádí do digitální podoby stránky starých novin, časopisů a monografií. Zájemci si je mohou prohlížet z domova.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archiv obsahuje množství digitalizovaných jihočeských periodik

Archiv obsahuje množství digitalizovaných jihočeských periodik | Foto: Jihočeská vědecká knihovna

„Periodika a dokumenty starší 70 let budou k dispozici prostřednictvím internetu odkudkoli. Kvůli mladším dokumentům, které jsou chráněny autorským právem, bude nutné přijít přímo do kterékoli z šesti poboček Jihočeské vědecké knihovny,“ říká ředitel knihovny Ivo Kareš.

Velká část tiskopisů už je zveřejněna. „Projekt je v běhu. V tuto chvíli nabízí digitální knihovna milion dvě stě tisíc stránek, v rámci projektu by bylo přibýt půl druhého milionu stránek. To, co je digitalizováno, si již můžete prohlížet i z domova,“ zve ředitel na webové stránky knihovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ředitelem Jihočeské věděcké knihovny Ivo Karešem mluvil o digitalizaci reportér ČRo Václav Malina

V digitální knihovně jsou různé typy dokumentů. „Jsou to historické fondy, ale tento projekt byl zaměřen na digitalizaci regionálních periodik. Periodika z 19. století a 1. poloviny 20. století byla tištěna na tak nekvalitním papíře, že se dnes lámou už při listování,“ vysvětluje Ivo Kareš, že digitalizace je zpřístupněním i záchranou tisků.

Převod téměř dvou milionu stran dokumentů do digitální podoby bude stát zhruba 12 milionů korun. Většinu zaplatí fondy Evropské unie. Jihočeský kraj doplatí jen 15 procent.

Václav Malina, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme