Jihočeská vědecká knihovna na svém webu zveřejňuje historické dokumenty
K prohlížení historických dokumentů už není třeba v Českých Budějovicích navštívit knihovnu. Jihočeská vědecká knihovna převádí do digitální podoby stránky starých novin, časopisů a monografií. Zájemci si je mohou prohlížet z domova.
„Periodika a dokumenty starší 70 let budou k dispozici prostřednictvím internetu odkudkoli. Kvůli mladším dokumentům, které jsou chráněny autorským právem, bude nutné přijít přímo do kterékoli z šesti poboček Jihočeské vědecké knihovny,“ říká ředitel knihovny Ivo Kareš.
Velká část tiskopisů už je zveřejněna. „Projekt je v běhu. V tuto chvíli nabízí digitální knihovna milion dvě stě tisíc stránek, v rámci projektu by bylo přibýt půl druhého milionu stránek. To, co je digitalizováno, si již můžete prohlížet i z domova,“ zve ředitel na webové stránky knihovny.
S ředitelem Jihočeské věděcké knihovny Ivo Karešem mluvil o digitalizaci reportér ČRo Václav Malina
V digitální knihovně jsou různé typy dokumentů. „Jsou to historické fondy, ale tento projekt byl zaměřen na digitalizaci regionálních periodik. Periodika z 19. století a 1. poloviny 20. století byla tištěna na tak nekvalitním papíře, že se dnes lámou už při listování,“ vysvětluje Ivo Kareš, že digitalizace je zpřístupněním i záchranou tisků.
Převod téměř dvou milionu stran dokumentů do digitální podoby bude stát zhruba 12 milionů korun. Většinu zaplatí fondy Evropské unie. Jihočeský kraj doplatí jen 15 procent.