Kniha Ústecké skoky časem představuje proměny Ústí nad Labem za posledních 150 let

Ústí nad Labem se v posledních 150 letech hodně změnilo. Přispěl k tomu průmyslový rozvoj, bombardování na konci druhé světové války, i budovatelství v socialistické éře. Některé proměny ukazuje kniha Ústecké skoky časem, která vedle historického obrázku nabízí i současný pohled. Knihu vytvořila fotografka Ludmila Hájková a vědecký tajemník muzea Václav Houfek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Právě Václav Houfek prozradil, že zajímavé historické záběry hledali také mezi obrazy:

„Ty nejstarší vyobrazení města, která jsme použili, jsou reprodukce obrazů. Hlavně Ernsta Gustava Dörella. Malíře, který kolem roku 1870 zachytil podobu krajiny v době, kdy se teprve rozjížděla průmyslová revoluce. Autor nedělal reálnou krajinu, byl postromantik, takže si tu kompozici přizpůsoboval a dramatizoval.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S autorem knihy Ústecké skoky časem Václavem Houfkem natáčela Gabriela Hauptvogelová

Některá místa zobrazená Dörellem se nám tak mohou zdát neskutečná. I u některých pozdějších vyobrazení byl problém najít stejné místo, ze kterého by se dal udělat současný záběr. A to kvůli dnes už vzrostlým stromům.

„Takže když jste v ulicích Dvořákova, Na Schodech, odkud byly časté pohledy do labského údolí směrem k jihu, tak dnes to tam můžete udělat jen tak, že vylezete na střechu některého z domů. Ty stromy, které tam zatím vyrostly, jsou mohutné a i když na nich není listí, tak prostě ten výhled zakrývají. A před město se postavila hradba velkých administrativních budov, jako třeba krajský úřad, kulturní dům,ů pokračuje Houfek.

Kniha zachycuje i největší proměnu ve městě - proměnu Labe z přírodní na zotročenou řeku.

„Fotografie ukazuje řeku Labe s tím jediným nejstarším mostem, který byl otevřen v roce 1874 a který zanikl po druhé světové válce. Konfrontovali jsme to se současným pohledem, kde už jsou tři mosty z dvacátého století. Ze třicátých let most Edvarda Beneše, z padesátých most železniční a z konce dvacátého století Mariánský most. Takže je to velice zajímavý pohled. Změny byly vyvolané změnami v dopravě, v technologiích, v rozvoji automobilismu,“ vysvětluje Houfek.

Autoři připomínají i dobu nedávno minulou. Zejména sedmdesátá a osmdesátá léta minulého století, kdy šly k zemi celé ulice a na jejich místě vyrostly stavby socialistického střihu. A díky nedávno dokončené opravě hlavního nádraží jsou v knize i dvě dnes už historické fotografie vedle sebe.

„Vedle historické podoby nádraží do roku 1945 jsme měli k dispozici fotografii před poslední přestavbou. A to už jsme opravdu nebyli schopni zachytit. Sice se paní kolegyně Hájková snažila domluvit se stavaři, aby odsunuli některá ta technická zařízení, aby to mohla vyfotit, ale nedomluvila se. Takže i to je zajímavý moment, že i některé současné fotografie jsou do budoucna historickým pramenem,“ uzavírá Václav Houfek z muzea, který spolu s fotografkou Ludmilou Hájkovou připravil knihu Ústecké skoky časem.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme