Kvůli sběračům borůvek je v Krkonoších omezen vstup do některých lokalit
Správa Krkonošského národního parku ode dneška omezila přístup do některých oblastí Krkonoš. Důvodem je obava z nájezdů sběračů borůvek. Opatření, které má ochránit přírodu a zajistit klid pro zvěř, se dotkne asi 15 procent celkové rozlohy parku a jeho ochranného pásma. Bude platit až do října.
Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného se ale turistů zmíněná opatření spíše nedotknou.
Správa Krkonošského národního parku ode dneška omezila přístup do některých oblastí Krkonoš. Důvodem je obava z nájezdů sběračů borůvek. Více s mluvčím Správy Krkonošského národního parku Radkem Drahným.
„Klasické turistické trasy a stezky zůstanou otevřené a průchodné. Avizovaná opatření se týkají pouze otevřeného terénu v 1. zóně, ale i mimo ni. Jedná se především o místa kolem česko-polské hranice od Harrachova po Žacléř, rovněž pak vnitrozemské svahy Černé a Světlé hory nebo Lví důl,“ uvedl Drahný pro Rádio Česko a dodal:
„Opatření vydáváme s mírným předstihem, jelikož borůvky na horách právě dozrávají. Neočekává se ale obecně příliš dobrá úroda borůvek, obavy z nájezdníků jsou tak menší než třeba loni. Borůvky letos promrzly nebo je zničily nedávné vydatné deště.“
Důvody vyhlášení opatření jsou pak podle Drahného hned tři:
„Profesionální sběrači borůvek ubírají potravní základnu pro semenožravé ptactvo a savce. Dále většinou chodí v místech výskytu ohrožených druhů, které svým pohybem plaší. Pohybem rovněž vytvářejí cestičky, čímž ničí i vzácné rostlinné druhy.“
V případě, že strážce parku chytí borůvkáře tam, kde se nacházet nemá, vystavuje se sběrač riziku udělení pokuty do 1000 korun. Ve většině případů je ale zahajováno správní řízení, které může po dořešení kulminovat částkou do 10 000 korun.