Lidé z Přednádraží opravovali před příchodem kontrolorů nedostatky a uklízeli
Ghetto před ostravským hlavním nádražím je dnes pod drobnohledem stavebního úřadu. Nájemníci odmítli budovy opustit a pokusili se je svépomocí opravit. Podle radnice už tam teď žijí obyvatelé na vlastní riziko.
Imrich Horváth dopoledne narychlo zatlouká sklepní okno deskami, zazdít ho nemůže. Cihly sice jsou, ale chybí voda do malty.
„Dneska to zaděláváme provizorně, zaděláváme deskami a dřevem. Jakmile budeme mít vodu, tak se budeme snažit zadělat to cihlama,“ říká.
Kontrola úředníků městského stavebního úřadu už začala.
„Zapisovali si tam do nějakých sešitů, nevím, jestli to prošlo nebo ne. Chtěl bych, aby to prošlo, snažili jsme se dát to tady dokupy,“ komentuje situaci jeden z nájemníků.
Kontroloři jsou velmi pečliví. Co všechno zkoumají, popsal šéf stavebního úřadu Jiří Švarc.
„Zkontrolovali kompletní stavebně-technický stav domu. Počínaje střešní krytinou a konstrukcí krovů, přes jednotlivé byty, veškeré instalace, plyn, vodu, odpad, elektřinu, přes nosné části stavby,“ vysvětluje šéf stavebního úřadu.
Lidé z Přednádraží přesvědčují kontrolory, že jsou domy obyvatelné. Opustit je nechtějí
Číst článek
Úpravy jsou podle Švarce skutečně jen provizorní. Na to reaguje další nájemník.
„Opravdu se snažíme opravit, co se dá. My, co jsme tady zůstali, jsme lidi snaživí a bez dluhů, chceme žít v normálním stavu. Budeme odstraňovat závady den ze dne a postupně to všechno uděláme,“ slibuje muž.
Hlavním problémem zůstává nefunkční kanalizace. Nikdo se k ní nehlásí. Dva odbory magistrátu navíc vydávají protichůdná stanoviska - jeden hlásá, že kanalizace patří městu, a druhý, že jsou tam tři vlastníci. Ve středu by měli na magistrátu o kanalizaci jednat ochránci Romů.
Amnesty International chce okamžité řešení situace ostravského Přednádraží
Číst článek