Na Vysočině od začátku školního roku skončily dvě soukromé školky
Ráno spěcháte do práce, přiběhnete do školky a zjistíte, že učitelky nejsou v práci a školka ze dne na den prostě skončila. Takovou situaci zažili během září rodiče na Havlíčkobrodsku hned ve dvou městech.
Mateřinka v Havlíčkově Brodě skončila po devíti letech fungování. Majitelka už nezvládala platit neustále se zvyšující náklady na provoz budovy a rodiče neplatili školné.
„Školka mě za devět let stála 2,5 milionu. Znovu se objevily problémy, které bylo třeba řešit, byly tam věci, které už nesplňovaly hygienické podmínky. Své finanční prostředky do toho vkládat nechci a ani nemůžu,“ řekla Helena Grubauerová, která vlastní ještě školku v Jihlavě.
Odchod dětí do státních zařízení zapříčinil konec další školky na Havlíčkobrodsku. Její zřizovatelka konec potvrdila, ale nepřála si jmenovat ani sebe ani město.
Soukromou mateřinku v Jihlavě zase trápí nedostatek dětí a tím méně peněz na školném, což vyřešili najmutím zaměstnance ze speciálního programu z Úřadu práce. Na jeho mzdu tak organizace bere dotace.
Ve státní školce zaplatí rodiče povinnou měsíční částku, která se pohybuje kolem osmi set korun plus obědy. V soukromém sektoru se ceny odvíjejí také podle lokality.
V Jihlavě za měsíční docházku zaplatíte v průměru kolem 4000 Kč, a ve Velké Bíteši stojí zařízení rodiče dokonce 9000 měsíčně, školky ale fungují, protože v obou městech jsou velké továrny a jsou také důležitými dopravními tepnami mezi Prahou a Brnem.
Naopak například v právě zaniklé školce v Havlíčkově Brodě se školné drželo na 2000 Kč a ještě tam existovaly programy pro svobodné matky, které platily kolem sedmi set korun měsíčně.
Důvodem zániku privátních školek je už zmíněné vysoké školné, rodiče si ho nemohou dovolit. Soukromých mateřinek také využívají hlavně k překlenutí doby mezi 2. a 3. rokem dítěte, kdy ho do státní školky ještě nevezmou, ale matky už třeba musí do práce.
Děti pak přechází do státních organizací, dětských klubů anebo využívají občasnou pomoc chůvy.