Největší tuzemská expozice věnovaná vinařství se otevírá v Mikulově

Na zámku v Mikulově vznikla nejrozsáhlejší stálá expozice o dějinách vinařství v českých zemích. Jedinečná je jak svým obsahem, tak zpracováním, které klade důraz na interaktivní a zábavné prvky. Ukazuje, jaký význam lidstvo v minulosti přikládalo tomuto nápoji a jak je na tom vinařství u nás dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lichtensteinům patřil Mikulov až do roku 1560, kdy jej získal na krátkou dobu rod Kereczényiů. Po nich panství i se zámkem ovládli Dietrichsteinové

Lichtensteinům patřil Mikulov až do roku 1560, kdy jej získal na krátkou dobu rod Kereczényiů. Po nich panství i se zámkem ovládli Dietrichsteinové | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

Expozice je členěna chronologicky. Návštěvník postupně projde od antiky přes románské klášterní sklepy, gotiku Karla IV., rudolfínskou renesanci a baroko až po současnost.

„Tím, že časový záběr je poměrně široký, je tam nezbytná jakási generalizace čili vypíchnutí toho důležitého, klíčového z toho kterého období,“ popisuje ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.

Nejstarší exponátem výstavy je 18 milionů let starý otisk listu révy. Vedle vzácných originálů jsou tu ale k vidění i zajímavé a působivé repliky. Expozice je nejen poučná, ale i hravá a interaktivní.

„Úplně v závěru máme projekci Krásy našich vinic, která se spouští tím, že někdo bude sedět na kole a šlápne si - máme tam dvě krásná stará kola – a rozjede se projekce, jako by jel po vinicích,“ přibližuje interaktivní prvek jeden z autorů Bohumil Vurm.

Expozici, jejíž vybudování přišlo asi na sedm milionů korun, najdou návštěvníci ve zrekonstruovaných zámeckých konírnách.

Vlasta Gajdošíková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme