Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Obyvatelé Semil rozhodnou o tom, jak se utratí milion z městského rozpočtu

Semilští občané teď mají možnost sami rozhodnout, co město pořídí nebo vybuduje za milion korun z městského rozpočtu. Lidé tak mohou do vývoje města zasáhnout nejen v průběhu volebního období.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové vodorovné značení (ilustrační foto)

Nové vodorovné značení (ilustrační foto) | Foto: Pardubický kraj

„Každý má nějaké tužby, nějaké nápady, a chtěl by, aby byly realizovány. Tohle je jedna z možností," tvrdí paní Romana, která navrhla městu, aby postavilo na Ostrově u Jizery veřejné záchodky.

Na Ostrově, kde je plno zeleně, se podle ní pořádá hodně kulturních akcí. V té době jsou tam mobilní toalety. Pak se ale odvezou a není za ně žádná náhrada.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé Semil rozhodnou, jak město naloží s milionem korun z rozpočtu na příští rok

„Ostrov je hodně využívaný, nejenom lidmi ze sídliště Řeky, ale taky lidmi z celého města. Takže si myslím, že klasické kamenné WC bude k užitku. Protože rodiny tam tráví celé odpoledne,“ dodává Romana.

Lidé mají různá přání, v podatelně se například objevila žádost na stavbu betonového stolu na stolní tenis nebo chodníku u domů. Objevily se i návrhy na rekonstrukci dětských hřišť a komunikací.

„Zajímavý byl také nápad na vyhlášení architektonického návrhu na obnovu koupaliště formou biotopu," dodává místostarosta Tomáš Sábl, který je autorem nápadu nechat o milionu korun v navrhovaném rozpočtu rozhodnout občany.

„Chtěli jsme lidem umožnit, aby mohli rozhodovat o rozvoji města i v průběhu volebního období. Aby to nebylo jen o tom, že jdou jednou za čtyři roky k volbám, aby mohli něco ovlivnit a aby měli tu možnost každý rok," vysvětluje Sábl.

Jednotlivé návrhy občanů budou uveřejněné na webu města.

„Občané mohou dát hlas projektu, který je nejvíc oslovil. Právo volit budou mít i mladí lidé od 16 let, aby svými hlasy taky mohli ovlivnit pořadí těch projektů,“ popisuje starostka Lenka Mlejnková.

Je ale jasné, že za jeden milion korun se žádná silnice neopraví, a že na vybudování chodníků musí město hodně přidat. Konkrétní podněty ale starostka vítá.

„Město každý rok opravuje hodně komunikací i veřejné osvětlení. Je to ale zpětná vazba, že to občané považují za prioritu a chtějí, aby se to opravilo,“ potvrzuje Mlejnková.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme