Očekávané mrazivé počasí je noční můrou pro lidi, kteří žijí na ulici

Představa, že o tomto víkendu přijde noční mráz, děsí lidi bez domova. Tak jako před každou zimou se čím dál víc stahují do azylových domů, kam je láká teplý čaj nebo povlečená peřina. Někteří ale tenhle servis nemusí a raději nocují ve skvotech nebo pod mosty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravští bezdomovci

Ostravští bezdomovci | Foto: Město Ostrava

Mít střechu nad hlavou, znamená pro některé bezdomovce mít nad hlavou most.

Na pravém břehu Chrudimky v Pardubicích, v odlehlé části města Pod Vinicí, je téměř liduprázdno a všudypřítomné ticho narušuje pouze vlaková doprava. Na místě je k vidění jen pár přikrývek, spacáků a matrací.

„Člověk nikdy neví, jak dopadne,“ komentuje bezdomovecké hnízdo pod mostem náhodný kolemjdoucí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přežití lidí bez domova v době mrazů natáčel v Pardubicích redaktor Ondřej Wolf

„Pod mostem jsem vůbec neměl problémy. Byl jsem tam s jiným kamarádem,“ svěřuje se bezdomovec Jiří. Na ulici ho dostala závislost na alkoholu. S nocováním venku pod mosty a viadukty má bohaté zkušenosti.

„Velké zkušenosti. Dostal jsem čirou náhodou mumii spacák a měl jsem spoustu věcí na sobě. Bylo 25 stupňů pod nulou,“ říká Jiří.

Pohled na spadané listí kolem připomíná, že se blíží krušné časy a mráz znovu udeří.

„Pro mě je to konečná, ale budu se snažit, abychom neumřeli. Já jsem v zimě málem umřela,“ tvrdí 31letá Monika, která na ulici žije od 14 let.

Takových lidí je v denním centru v Polabinách víc. Přichází se ohřát, dát si čaj a nebo teplou sprchu.

„Určitě je zima přiláká k nám. Je to ale tak na kávu, čaj nebo polévku,“ říká pracovnice centra Markéta Eliášová. Noclehárna pro bezdomovce v Pardubicích je jen jedna a už teď je vytížená každou noc.

„Máme tu pravidelně 12 lidí, takže musíme bohužel odmítat,“ potvrzuje Lukáš Hnát z azylového domu pro muže na Dukle. V teplém pokoji se dá vyspat za 20korunový poplatek.

„Každý tu má svoji vlastní skříňku, která se dá zamknout, takže se nemusí bát o svoje věci. Spí se na palandách, jsou to dvoupatrové postele,“ dodává Lukáš Hnát.

Pořád ale velké procento lidí z ulice zůstane bez střechy nad hlavou. Z části i kvůli tomu, že pod mostem nebo ve squotu mohou nerušeně popíjet alkohol.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme