Odsouzení v ostravské věznici vyrábí a posílají tisíce hraček dětem i kriminalistům

Malí pacienti v nemocnicích nebo děti, které se staly svědkem, případně i obětí trestného činu. Pro lékaře a policisty jsou to vždy ty těžké a vypjaté situace. Musí s těmito dětmi co nejrychleji navázat kontakt, ať už kvůli léčbě nebo vyšetřování. Díky odsouzeným ve věznici v Ostravě-Heřmanicích to teď mají jednodušší, protože vězni zásobují nemocnice i policii speciálními hračkami, které sami vyrábějí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě s autíčky

Dítě s autíčky | Foto: stock exchange

„Je to smutné, ale byl jsem odsouzený za loupežné přepadení, dostal jsem pět let,“ vypráví Vojtěch Švécar, toho času ve vězeňském mundúru, v jedné ruce nůžky, ve druhé budoucího látkového koníka.

„Posledních asi čtrnáct měsíců jsem tady na té dílně, kde zabíjím dopolední čas,“ říká Vojtěch s tím, že čas strávený v dílně bere jako lék na své svědomí. Hračky odtud putují do batohů kriminalistů. A ti je pak dávají dětem, které viděly hrozné věci.

„Trošku mě to očišťuje, i když to všechno není jen v hračkách. Teď dělám koníčka,“ ukazuje mi ostravský vězeň.

Vedle u stolu sedí Julius Hojner - další odsouzený. Jednu textilní figurku zvládne za dvě a půl hodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Knitl se vypravil do ostravské věznice za odsouzenými, kteří vyrábí hračky pro děti

„Myslím, že je to dobré pro ty děti dělat, jednak potřebují nějakou radost, a za druhé je to zábava pro nás, při které se odreagujeme od všedních starostí.“

V Moravskoslezském kraji je 22 policistů-psychologů v takzvaném intervenčním týmu. V zimě pomáhali například obyvatelům paneláku ve Frenštátu pod Radhoštěm po tragickém výbuchu plynu. Dětem odjakživa vozili pastelky, ale to bylo málo. Hračky fungují mnohem lépe, i k těm nejmenším si najdeme cestu, ukazuje Zuzana Baranová z krajské policie v Ostravě na barevné dřevěné auto na stole.

„Pokud se navazuje kontakt s dítětem, je to lepší právě přes nějakou hračku, kterou pak na místě necháme, ne že si ji zase odvezeme. Je to individuální záležitost.“

Sebereflexe při výrobě hraček

V Heřmanicích si na nezájem vězňů o práci v dílnách nemohou stěžovat. Pytle s hračkami pomáhají i jim samotným, dodává Tomáš Kužel, ředitel moravskoslezské policie.

„Myslím, že když někdo spáchá násilný trestný čin nebo trestný čin pohlavního zneužívání, a potom participuje na vyrábění takových předmětů právě pro děti, které byly poškozeny touto trestnou činností, dle mého soudu o tom určitě přemýšlí.“

Barevní draci, panenky, zvířata všeho druhu nebo dřevěná autíčka, která vydrží i pád ze stolu. Tyto drobnosti putují i do nemocnic na dětská oddělení. Věznice nemusí mít strach z nedostatku zakázek. Nemoci a trestné činy zatím bohužel nikdo zastavit nedokázal.

Martin Knitl, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme