Herec Petr Lněnička ztvárnil v seriálu Metoda Markovič českého kriminalistu Jiřího Markoviče, který se proslavil i vyšetřováním případu recidivisty, zločince a masového vraha Ladislava Hojera.
Praha–Holešovice, ulice Komunardů. Je únor a právě tady se před bezpečnostní kamerou zdejší banky naposledy mihnul ten kluk. Pak už o něm nikdo neslyšel. Zjistí se, kam zmizel Mostbeautifulboy?
Experti pomocí analýzy odhalují například padělané obrazy a drahé kameny. Zkoumají stavbu, složení a vlastnosti předmětů na nejzákladnější úrovni molekul a atomů.
Kriminalistiký ústav má odborné pracoviště Speciální biologie. Vědci tam dokáží určit dobu úmrtí nebo odhalit stopy tělesných tekutin. Pomáhá jim k tomu modré světlo nebo dokonce hmyz a rostliny.
Kriminalistka Jiřina Hofmanová zkoumá vývoj vraždění v Česku za posledních čtyřicet let. Podle ní se od sametové revoluce zhoršilo násilí pachatelů i se snížil jejich věk.
„V laboratoři provádíme kvalitativní i kvantitativní analýzu. Jinými slovy – co to je a kolik toho je. Následně to vložíme do karuselu hmotnostního spektrometru,“ vysvětluje expert Václav Martinovský.
„Poslouchej... za půl hodiny... bomba v Tescu, tak se na to připrav,“ šumí nahrávka. „Dřív bývaly i kratší. Toto je ještě poměrně dlouhá promluva,“ říká Luboš Voříšek z Kriminalistického ústavu.
K zaznamenávání svědectví uprchlíků z Ukrajiny ohledně válečných zločinů vyzvala při návštěvě České republiky na začátku dubna eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.
Jednalo se o šestadvacetiletého muže ze Slovenska, který zemřel na následky bodného zranění. Po dalším pátrání policie zjistila, že viníky jsou žena z Jindřichova Hradce a muž ze Slovenska.
Nová šestidílná série České televize přiblíží divákům ikonické kriminální případy z devadesátých let. V hlavních rolích se představí Martin Finger, Ondřej Sokol nebo Kryštof Bartoš.
Od roku 2020 mu vyšly tři knihy. Přestože většina postav v jeho příbězích je smyšlená, zápletky jsou někdy postavené na skutečných případech, které prošetřoval.
Šifra 340 dorazila do listu San Francisco Chronicle v listopadu 1969. Rozluštili jí australský matematik Sam Blake, belgický skladník Jarl Van Eykcke a americký webový designér David Oranchak.
Prototyp laseru s názvem Jetson má mít podle vývojářů až 95procentní úspěšnost. Jeho největší předností by měla být vzdálenost, na kterou dokáže jednotlivce identifikovat - až 200 metrů.
Policisté dostali přístroj, který jim má umožnit snáz odhalit zločince. Nový elektronový mikroskop získal kriminalistický ústav jako první na světě. Díky němu odhalí pravost smluv nebo drahých kamenů.
Už skoro sedm let se táhne soudní spor o tom, jestli policie spravuje národní databázi DNA legálně. Dosud se totiž řídila pouze pokynem policejního prezidenta, žádný zákon neexistuje. Ministerstvo vnitra na tomto postupu sice nevidí nic závadného, přesto ale zákon o DNA připravuje a brzy ho předloží ke schválení vládě.
I v době neustálého ověřování jména, místa narození a rodného čísla existují lidé, kteří nikomu nechybí. Dokonce ani nemají jméno, když zemřou, a policejní experti je nedokážou identifikovat. Český rozhlas zjistil, že policie eviduje v databázi 745 lidských pozůstatků. Nejstarší záznam pochází ještě z dob Československa z roku 1987, většinou jde ale o mrtvá těla nalezená v uplynulých dvaceti letech. Je mezi nimi i několik dětí.
V Praze dnes začíná setkání vědců, kteří pomáhají kriminalistům odhalovat závažné trestné činy. Na konferenci představí nejmodernější metody na dopadení pachatelů. Řeč bude o nových možnostech v genetice, daktyloskopii nebo balistice.
Vyšetřovatelé intenzivně prošetřují další možné motivy vraždy Romana Housky. K činu se přiznal muž z Teplicka, který je ve vazbě a tento týden podstoupil výslech na detektoru lži. Kriminalisté teď čekají na jeho výsledky.
Finanční detektivové odhalili pumpaře, kteří neodvedli DPH za tři čtvrtě miliardy korun. Při akci s krycím názvem Pavučina pumpařům zabavili 270 tisíc litrů pohonných látek, miliony korun na bankovních účtech, luxusní auta a další věci.
Malí pacienti v nemocnicích nebo děti, které se staly svědkem, případně i obětí trestného činu. Pro lékaře a policisty jsou to vždy ty těžké a vypjaté situace. Musí s těmito dětmi co nejrychleji navázat kontakt, ať už kvůli léčbě nebo vyšetřování. Díky odsouzeným ve věznici v Ostravě-Heřmanicích to teď mají jednodušší, protože vězni zásobují nemocnice i policii speciálními hračkami, které sami vyrábějí.