Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Oprava zámku v Litomyšli je ohrožena, archeologové nepracují

Kvůli sporům města Litomyšl se stavební firmou v otázce opravy zámku nedostali zaplaceno archeologové, a ze zámeckého areálu museli odejít. Pokud by se spory nevyřešily v řádu týdnů, ohrozí to celý projekt obnovy zámeckého návrší za 400 milionů z evropských peněz. Pro město je to přitom v novodobé historii největší stavební akce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní nádvoří a pivovar

Horní nádvoří a pivovar | Foto: Petr Sehnoutka | Zdroj: Český rozhlas

Oprava zámku je rozsáhlá akce.

„Na východní straně zámku je stavba pivovaru, která už byla částečně zrekonstruovaná a bude se rekonstruovat. Hned vedle je jízdárna, ze které bude multifunkční sál," vypočítává starosta Litomyšli Michal Kortyš a pokračuje:

„Potom směrem na západ je kočárovna, kterou budeme také předělávat. Bude z toho kafetérie a zázemí pro celý tento areál. A je tady ještě budova, která je nyní archivem. Dříve to byla kočárovna. Ta zůstane tak, jak je, akorát se opraví zvenku.“

Opraven bude i piaristický kostel s přilehlou kolejí, a dostane se i na zámecký park. To ale nepotěší místní pávy. Za evropské peníze jim postaví nové voliéry a zarazí tak volné potulování kolem zámku. K němu se ale dělníci dostanou až za rok, teď pracují především na úpravě pivovaru podle projektu architekta Josefa Pleskota. Architekt už části pivovaru vtisknul novou tvář před časem, a tyto prostory využívá YMCA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z rekonstrukce zámku v Litomyšli připravil pro Víkendový Odpolední Radiožurnál Petr Sehnoutka

„Ve druhé polovině navazují prostory, které se budou využívat zase pro různé edukativní účely, pro společenské funkce v souvislosti například s festivalem Smetanova Litomyšl, ale částečně i pro YMCU, a částečně pro účely města a tak dále,“ popisuje Pleskot.

V pivovaru je ale zatím místo podlah hlína, jsou tu vybagrované nové sklepy a stěny prosekané v místech, kudy půjde vzduchotechnika. Jediné, kam stavbaři nemůžou, je rodný byt Bedřicha Smetany. A to nejen proto, že je zamčený.

„Rekonstrukce se bytu Bedřicha Smetany netýká. On ten byt je poměrně v pořádku, takže tam nebylo potřeba s tím nic zvláštního vykonávat," doplňuje Pleskot.

Na první pohled plány vypadají idylicky. I když má vše být hotovo do roku 2013, už po čtyřech měsících se ale objevily první problémy.

Přestože je zdejší zámecké nádvoří zapsané jako jediná památka v Česku na seznamu UNESCO i pro to, co je v podzemí, při přípravách projektu za 400 milionů se s archeologií příliš nepočítalo. A teď se to ukázalo. Archeologové tu sice jsou s pracemi teprve v jedné třetině, před týdnem ale museli odejít, protože jim nikdo neplatil. Problémů s rekonstrukcí je ale více.

Petr Sehnoutka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme