Pěstitelé vánočních stromků mají napilno. Na plantážích jsou slyšet motorové pily téměř denně

Plné ruce práce mají v těchto dnech pěstitelé vánočních stromků. Kvůli blížícím se zimním svátkům je teď na jejich plantážích nebývale rušno. Každý rok si totiž Češi od obchodníků koupí zhruba milion živých stromků. Pro zákazníky může být dobrou zprávou informace o tom, že stromky letos oproti loňsku nepodraží a budou se prodávat přibližně za stejné ceny jako loni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční stromky, prodej

vánoční stromky, prodej | Foto: Eva Odstrčilová

Zvuk motorových pil se v těchto dnech rozléhá také plantážemi soukromého pěstitele vánočních stromků ze Stratova na Nymbursku. Zaměstnanci firmy Českému rozhlasu ochotně vysvětlují, jak každoroční prořez stromků určených na vánoční trh vypadá v praxi.

„Nejdřív se podívám, jestli stromku nechybí nějaké větvě, a pak ho uříznu, když je pěkný. Jinak ne. A potom ho když tak upravím podle velikosti nebo ho dočistím, když má třeba dole hodně slabých větviček.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na plantáži soukromého pěstitele vánočních stromků ze Stratova na Nymbursku natáčel redaktor Michal Trnka

Podle předsedy představenstva společnosti Pěstitel Tomáše Veselého je nejtěžší vynosit stromky z plantáže ven. „Protože motorová pila to uřízne jednoduše, ale pak to člověk musí mít v rukách. To je těžší,“ říká.

Plantáž podle něj vyrostla u malé obce na Nymbursku během zhruba sedmi let. „Měli jsme tady pole, která byla méně využitelná. Tak kolem roku 2006 jsme se rozhodli, že si tady založíme plantáže vánočních stromků. Vybrali jsme pole o velikosti řádově asi 8 hektarů, oplotili jsme ho a vysázeli jsme borovice, jedle, smrk pichlavý s tím, že je budeme sklízet jako vánoční stromky,“ popisuje.

Od začátku minulého týdne šlo na plantáži ve Stratově k zemi zhruba 2000 stromků. Část jich společnost prodá přímým zákazníkům, většina dřevin ale putuje do nejrůznějších obchodních řetězců. Pily zatím kosí nejvíc borovice. Ty totiž podle Tomáše Veselého dorůstají nejdřív.

„Máme asi 44 tisíc vysázených jedlí, počítám, že se to překlopí a během dalších let budeme prodávat víc jedlí,“ předpokládá.

Muži s motorovými pilami musí hodně přemýšlet o tom, který strom pokácí a pak pošlou na vánoční trh. Zákazníci jsou totiž hodně vybíraví.

„Mají představu, že chtějí buď stromek menší do 150 centimetrů, nebo větší. Potom je důležitá pravidelnost. A pokud stromek není dokonalý, na plantáži zůstane a pak se musí zlikvidovat. Výtěžnost je kolem 50 procent,“ popisuje Veselý.

Pěstitelé bojují se zloději

Plantáže, na kterých rostou smrky, borovice i jedličky, musí teď před blížícími se Vánocemi firma pečlivě střežit. Zloději jsou totiž všude a vánoční stromky nejrůznější nenechavce lákají.

„První je typ, že přijde a uřízne si jeden stromeček. Toho většinou ani nechytíme a nezpůsobí tak velkou škodu, jako když přijde skupina nebo i jednotlivec, který řeže stromky na kšeft, na prodej. Tam jsou škody mnohem větší. Takže musíme v předvánočním období stromky hlídat i v noci. Máme na plantáži maringotku, ve které je hlídač,“ vysvětluje předseda představenstva.

Upozorňuje také, že ten, kdo nákup vánočního stromku odloží třeba až na druhou polovinu prosince, musí počítat s menším výběrem stromků. „Pokud si ho přijde koupit pozdě, budou už ty nejlepší vybrané. Když někdo chce krásný stromek, doporučuji mu koupit ho začátkem prosince a dát ho do vody. Tak, aby stromek měl přísun vody a neusychal,“ doporučuje.

Motorové pily budou ve Stratově slyšet prakticky až do Vánoc. Zákazníci chtějí totiž mít strom co nejčerstvější a pěstitelé se jim jejich přání snaží splnit.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme