Jak BBC zjistila, příčinou problému je, vedle nedostatečné kontroly, i nízká výkupní cena jasmínových květů – v přepočtu necelých 23 korun za kilogram.
Cílem těchto regulí je zajistit, aby produkty dovážené do Evropy nepocházely z odlesněné půdy, z půdy násilně získané od místních a domorodých komunit.
Nejžádanější jsou stromky od 50 do 200 centimetrů. Na plantáži rostou i větší stromy, které dosahují až pěti metrů. Ty většinou zdobí náměstí měst a obcí.
V Česku se stále více lidí oddává pití výběrové kávy. Jak vypadá cesta kávového zrna vypěstovaného farmáři na kávových plantážích, než se jeho chuť rozehraje na jazyku zákazníka?
Zemědělci stále sčítají škody a bojují s nánosy vulkanického popela. Endemické borovice kanárské, a to i ty rostoucí blízko epicentra katastrofy, už ale pomalu obrážejí novými pupeny.
Farmáři si stěžují, že vláda Šrí Lanky není ani schopná ani ochotná lidem pomáhat. Sami se tak musí vypořádat s následky hospodářské krize, která silně zasahuje zejména ty nejchudší.
„Letošní déšť nám pomohl, bylo na čase. Barva jehličí je lepší, stromky jsou zelenější, je to vidět,“ uvádí majitel firmy Lesní školy Nekoř Václav Faltus.
Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem. Úřady tam v poslední době odhalily několik laboratoří na výrobu drogy.
Obliba palmového tuku v potravinářství a chemickém průmyslu si vybírá vysokou daň. Kácí se obrovská území deštných pralesů, se kterými mizí nejen „plíce Země“, ale i další fauna a flóra.
Dva největší obchodníci s kávou na světě přiznali, že mohli nakupovat z brazilských plantáží, kde panují otrocké podmínky. Společnosti Nestlé a Jacobs Douwe Egberts připustily, že neznají všechny své dodavatele. Podle dánské organizace Danwatch přitom na některých plantážích v Brazílii pracují lidé prakticky jako otroci.
Ještě dlouhé roky potrvá výzkum pěstování rychle rostoucích topolů v Bystřici, který začal před dvanácti lety. Město si jimi chce zajistit větší energetickou soběstačnost, protože v tamní kotelně topí štěpkou.
Plné ruce práce mají v těchto dnech pěstitelé vánočních stromků. Kvůli blížícím se zimním svátkům je teď na jejich plantážích nebývale rušno. Každý rok si totiž Češi od obchodníků koupí zhruba milion živých stromků. Pro zákazníky může být dobrou zprávou informace o tom, že stromky letos oproti loňsku nepodraží a budou se prodávat přibližně za stejné ceny jako loni.
V České republice rostou jako houby po dešti plantáže, kde najdete takzvané japonské topoly. Rychle rostoucí dřevina se hodí pro topení v domácnosti a také by mohla pomoci zásobit štěpkou tepelné elektrárny.
Dav 700 rozzlobených dělníků na indické čajové plantáži zapálil dům svého nadřízeného. Ten v něm uhořel i s manželkou. Policie zatkla tři lidi a vyšetřuje, jestli šlo o úmyslnou vraždu.
České zahrádky začíná obsazovat tabák. Cigarety zdražují a s tím roste i počet pěstitelů této exotické rostliny. Žádný postih jim přitom nehrozí. Usušené listy ale musí vykouřit sami. Kšeftování s podomácku vyrobeným tabákem stát netoleruje, hrozí za to vysoké pokuty.