Povodňové škody jihočeští zemědělci teprve sčítají
V Jihočeském kraji zaplavila minulý týden voda 11 tisíc hektarů polí a luk. Nakolik bude poškozená tráva a orná půda, to ještě ukáže čas. Rozhodovat bude další vývoj počasí a také fakt, jak rychle se tráva a obiloviny zotaví. Z některých polí bude nutné odvážet nánosy, které tam nechaly rozvodněné toky.
Jihočeští zemědělci sčítají škody po povodni postupně. Ke škodám na zemědělském majetku bude taky nutné přičíst zatím nevyčíslené škody na skladovaných zásobách například obilí nebo pícnin.
Poškozené zůstaly i některé budovy a infrastruktura. Ztrátu za několik desítek milionů korun už teď hlásí rybářství Třeboň. Z rybníků totiž uplavala kromě tržní ryby i násada na příští rok.
Škody na hospodářských zvířatech tak vysoké pravděpodobně nebudou.
„Zaznamenali jsme také už hlášení úhynu krávy z důvodu přírodní katastrofy na Českobudějovicku a několik případů úmrtí ovcí a králíků utonutím, a to na Písecku,“ říká ředitelka jihočeské agrární komory Hana Hricová.
Podle Hricové budou velké provozní ztráty znamenat i desítky případů nutné evakuace hospodářských zvířat, ustájených v blízkosti rozvodněných toků.
Zemědělci mohou škody po povodni hlásit na místních pobočkách Státního zemědělského intervenčního fondu. Pak mají naději na případné státní kompenzace.