„Třídy od čtvrtého po devátý ročník mají ranní, odpolední a distanční nebo prezenční výuku. Takže učíme na směny. Pedagogové z toho byli hodně rozladění,“ přiznává ředitelka školy v Opavě.
Někteří starostové se obávají, že pracovníci z vesnic odjedou a ty tak zůstanou bez pomoci. Podle vedení kraje je důvodem zdržení vyplácení peněz složitá administrativa.
„Firma, kterou jsem oslovila, byla schopná obec zprovoznit do dne a půl. Což by asi tou původní cestou trvalo déle,“ říká starostka Kobylé nad Vidnavkou.
Sněmovna požádala z podnětu opozice a se souhlasem ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) o to, aby významná část peněz šla na pomoc občanům a na odstranění povodňových škod na jejich majetku.
Dopoledne Roman pracuje na svých projektech v obytném voze, po poledni jezdí s kolečkem. Dokud je světlo, pracuje venku, poté se opět vrací ke svojí práci.
Dvaašedesátiletý Milan mě vede na dvorek svého domu. Teď je to tu zničené, na zemi leží záclony. „Nemám nic. Tam mám oblečení ještě v červených pytlech, to mi snacha vypere,“ ukazuje.
V jedné z nádrží skladu státních hmotných rezerv došlo i k úniku nafty do jímky. Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra v areálu zasahují hasiči a situace je nadále monitorována.
Obec Zaječov na Berounsku zasáhly ve čtvrtek večer povodně. Starostka Irena Nezbedová (KSČM) v rozhovoru pro Radiožurnál potvrdila, že nejvyšší povodňový stupeň v obci již neplatí.
Lidé v Herálci a Svratce stále zachraňují svůj majetek po povodních. Silné bouřky a přívalové deště jim zatopily domy a sklepy před necelým týdnem, odklízení škod ale stále zdaleka není u konce. S napětím teď také čekají, kolik peněz jim pojišťovny přiznají. Někdo už ví, že nedostane vůbec nic.
Čistý domov bez vody a bláta - to je největší vánoční dárek pro obyvatele Putimi na Písecku. Ještě po půl roce mají v paměti povodeň, která jim změnila život. Tato jihočeská obec byla dlouho pod vodou. Její obyvatelé stále odstraňují následky na svých domech.
Lidé z měst a obcí zasažených letošními povodněmi na jihu Čech dostanou v průběhu následujícího měsíce další peníze. Tentokrát půjdou z povodňového konta Jihočeského kraje, na kterém se sešel milion korun. Rozdělí se mezi 27 vytipovaných rodin.
170 milionů korun, o takovou mimořádnou dotaci požádá vládu ministerstvo životního prostředí. Peníze potřebuje na odstranění povodňových škod v chráněných územích a národních parcích.
Nejviditelnější škody po červnových povodních už jsou odstraněny, někteří lidé ale stále ještě bydlí v provizorních podmínkách. To je případ i obyvatel několika domů v Milenovicích u Protivína na Písecku. Tamní zahrady a domy zaplavila rozvodněná říčka Blanice. Na první pohled už tam lidé škody odklidili, uvnitř domů se ale stále drží vlhkost.
Veltruský zámecký park je po červnových povodních opět přístupný. Některá místa v něm jsou ale stále uzavřena. Odstraňování škod po letošní velké vodě bude trvat ještě několik měsíců.
Rudník na Trutnovsku je jednou ze tří obcí nejvíce postižených povodněmi v Královéhradeckém kraji. Tamní obyvatelé se 14 dní po bleskové záplavě stále vyrovnávají s následky. Pokračují v odstraňování škod. Některé domy povodeň kompletně vyplavila a navíc v Rudníku aktuálně hrozí sesuvy půdy.
Klient si může u pojišťovací společnosti požádat již nyní o zálohu na jakoukoli pojištěnou věc. Zatím pojišťovny vyplácejí peníze zejména majitelům domů a domácností.
V Jihočeském kraji zaplavila minulý týden voda 11 tisíc hektarů polí a luk. Nakolik bude poškozená tráva a orná půda, to ještě ukáže čas. Rozhodovat bude další vývoj počasí a také fakt, jak rychle se tráva a obiloviny zotaví. Z některých polí bude nutné odvážet nánosy, které tam nechaly rozvodněné toky.
Lidé postižení povodněmi začínají sčítat škody a hlásí je pojišťovnám. To je dobré neodkládat. Pojišťovny už evidují tisíce pojistných událostí, škody jdou do stamilionů korun.
Přesně před deseti lety dosáhla voda při katastrofálních povodních v hlavním městě vrcholu a ohrozila i Karlův most. Bez nadsázky se dá říci, že za jeho záchranou stojí také unikátní nápad hasičů a jejich kolegů. Most velkou vodu ustál díky bagru.
Hráze mnoha přehrad Vltavské kaskády se snažily před 10 lety zmírnit hrůzy a sílu povodňové vlny. Bylo tomu tak i na Slapské přehradě, ale hrázný měl jen malou šanci valící se vlnu zachytit.
Kraje a obce, které letos postihly povodně nebo jiné přírodní pohromy, mají v úterý poslední možnost zažádat si na ministerstvu pro místní rozvoj o dotaci na obnovu poničeného majetku. Celkem resort rozdělí 50 milionů korun.