Praha by mohla do tří měsíců schválit projekt jezer u Radotína
Poslední dobou vznikala v Česku nová jezera především zaplavením povrchových dolů v Podkrušnohoří. Zanedlouho by ale měly začít budovat velké rekreační vodní plochy i přímo v hlavním městě. O projektu Radotínských jezer se mluví už několik let, po dnešku by vše mělo mít daleko reálnější obrysy.
Dnešek byl posledním dnem, kdy lidé mohli připomínkovat změnu územního plánu. Ta se týká celkem třicetihektarové plochy, která se rozkládá kolem ústí Berounky do Vltavy mezi Radotínem a Lahovicemi.
Obecně se s tím, že tu bude rekreační území, v územním plánu počítalo. Co se dneškem změní, vysvětluje náměstek pražského primátora Josef Nosek:
„Teď přesně určujeme, kde bude rekreační zóna, jak to bude vypadat a kde se mění funkční využití ploch. Upřesňuje se územní plán, tak aby se opravdu dalo stavět. Všechny námitky a připomínky se musí zpracovat a poté, co se zpracují, tak je budu předkládat radě hlavního města a potom do zastupitelstva.“
Změna by se tak na úrovni vedení města měla schválit v horizontu dvou až tří měsíců. Vše závisí na počtu připomínek, které se do dnešního dne sešly.
V blízké budoucnosti nebude místo pro rekreanty nijak zajímavé. Lokalita je totiž bohatá na štěrkopísek, takže by se tam mělo nejprve těžit.
Původně se počítalo s tím, že se vytěžený materiál použije na stavbu dálničního obchvatu Prahy. Ten už ale mezitím vyrostl a těžba byla dosud povolena jen na malém území, a to stejně až v roce 2010. Město už přitom do přípravy plánu a především výkupu pozemků investovalo několik desítek milionů korun.
Až se písek vytěží, měla by vzniknout celkem tři velká jezera, dohromady o čtyřech hektarech. Sloužit mají pro jachtaře, jako přístaviště lodí, ale i pro rekreaci. V plánech je i nový jez a kanál pro slalom.
Nejde o rekreaci, ale o zisk, tvrdí odpůrci projektu
Projekt má ale také své odpůrce. Jedním z největších kritiků je ekologické sdružení Arnika. Jeho zástupce Martin Skalský upozorňuje, že rekreační zóna je vlastně jen vedlejším produktem:
„Je zvláštní, že se tomu říká Radotínská jezera, projekt ve skutečnosti není až tak moc o jezerech, ale o těžbě štěrkopísku a o ukládání odpadů. Na větší části plochy, která se má následně využívat jako rekreační oblast, se má nejdřív skutečně těžit a potom se má podstatná část vytěžené oblasti zavážet odpadem. Čili hlavní zájem lidí, kteří na tom vydělají, skutečně není vytvořit rekreační zónu.“
Připomínky má i sousední městská část Radotín. Podle místostarosty Milana Mrouzka se její obyvatelé cítí být ohroženi vodou. A to jednak podzemní, jejíž výška by se kvůli těžbě změnila, a také povrchovou v případě povodní. Tyto problémy se ale podle města mají teprve řešit studiemi v dalších fázích projektu.