Přes léto řeší mladoboleslavští strážníci problémy s podnapilými bezdomovci
Městská policie v Mladé Boleslavi se v horkých letních dnech potýká s podnapilými bezdomovci.Většina z nich skončí v místní protialkoholní stanici. Lidí bez střechy nad hlavou žije ve městě několik desítek, jsou mezi nimi i cizinci.
„Popili, takže do Naděje nemůžou, nepopili natolik, aby mohli na záchytku, a jiný azyl tady není,“ upozorňuje jeden ze strážníků při kontrole dvou spících polských bezdomovců.
Podle ředitele mladoboleslavské městské policie Tomáše Kypty je ale mezi bezdomovci méně cizinců, než tomu bývalo v minulých letech.
„Opravdu soustavnou prací se nám je o tom podařilo přesvědčit a opustili Mladou Boleslav a odcestovali do míst svého posledního trvalého bydliště. Nevíme, jestli tam docestovali, ale v Boleslavi už je nemáme. Teďka je už čtvrtým rokem nastartovaná spolupráce s personálními agenturami ve Škodovce, takže už nám nenarůstá tento počet osob,“ vysvětluje Kypta.
Redaktorka Jana Huzilová zjišťovala, jak mohou strážníci proti opilým bezdomovcům zakročit
V letních měsících se podle něj přesto každý den vyskytne nějaký problém s bezdomovci.
„Včera jsme řešili třikrát bezdomovce, že se váleli tam, kde neměli, kde opravdu budili veřejné pohoršení, tak strážník musí přijít, probudit ho a nasměrovat ho mimo místa, kde opravdu vadí,“ říká.
Mladoboleslavští strážníci evidují v těchto horkých dnech ve městě zhruba 50 osob bez střechy nad hlavou. „Cizinců je do deseti, ostatní se rekrutují z občanů České republiky. Přesné počty budeme vědět až právě v podzimních měsících, kdy se začnou tito bezdomovci stahovat do tepla,“ přibližuje ředitel městské policie.
Občas je nechají umýt a převléknout
Většina bezdomovců se pohybuje kolem nákupních center. „Kde se snaží žebrat, kde obtěžují slušné občany našeho města, takže tam řešíme jejich přestupky. Takže nevyhledáváme je, ale jenom řešíme to, co činí na ulicích a nemají to dělat,“ dodává.
Někteří bezdomovci se pohybují po městě už 15 let.„Úplně nejstarší bezdomovec tady přežíval 20 let. Ten už zemřel, toho už tady nemáme. Pak další bezdomovci jsou tady tři, kteří jsou tady 15 let. Jsou to takové postavičky známé všem mladoboleslavským občanům, co se pohybují okolo Intersparu na Jičínské ulici,“ říká Kypta.
„Jediné, co s nimi dokážeme, čas od času je převezeme do Naděje, tam je necháme vykoupat, převléknout, aby nesmrděli, aby už nebudili veřejné pohoršení jenom svým zjevem a tím, jak zapáchají. Alespoň to se nám daří, ale jinak je nikdo z ulice nedostane,“ upozorňuje.
Bezdomovcům se podle něj žije v horkých dnech ve městě lépe než v zimě, zima pro ně totiž znamená boj o přežití.
„Kolikrát volali občané, že se tam válí bezdomovec, ale bezdomovec to nebyl, byl to prostě člověk, který nedorazil tam, kam měl,“ dodává ředitel městské policie. Tři až čtyři opilce týdně vozí strážníci na záchytku.