Rodíme, nerušit! Brněnský týden porodů upozorňuje na psychiku čerstvých maminek

V Brně pokračuje program Světového týdne respektu k porodu. Začal v pondělí a potrvá do soboty. Letos má podtitul "Rodíme: nerušit!" a cílem je upozornit na to, jak moc je pro rodičku důležitá psychická pohoda a klid.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec, ilustrační foto

Novorozenec, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Shuné Pottier

Na programu Světového týdne respektu k porodu se podílí téměř dvě desítky organizací. Nechybějí v něm témata přípravy na porod, výživy v těhotenství i po porodu i péče o novorozence.

V jednom se ale všichni pořadatelé shodují - těhotenství, porod i doba bezprostředně po něm by měly probíhat v klidu.

„Chceme říci, že pro ženu, jak už říká slavný francouzský gynekolog Michael Odent, že pro ženu je nejlepší, když má klid, nikdo ji neruší a není do toho porodu nijak zasahováno. Potom ten porod probíhá krásně a hladce,“ vysvětluje za organizátory Kateřina Klíčová letošní zaměření.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brně natáčela redaktorka Zuzana Kopuletá

I porodník z Fakultní nemocnice Brno Lukáš Hruban potvrzuje, že psychické naladění matky se při porodu okamžitě pozná: „Těch věcí, které ovlivňují průběh toho porodu, je rozhodně víc, ale to naladění té ženy a to její vlastní vnímání toho porodu je strašně důležitý, to znamená, že pokud žena není na ten porod připravená, má nějaký vnitřní problém s tím, ta se to vždycky na tom porodu projeví.“

Aby ženy byly v pohodě, se jim proto snaží porodnice v dnešní době co nejvíc vyhovět.

Jednou z možností je třeba ambulantní porod, který je podle něj přijatelným kompromisem pro ženy toužící po porodu doma a požadavky na bezpečnost porodu.

„Je to, řekněme z našeho pohledu, menší zlo a nabízíme to ženám, které uvažují o porodu v domácnosti a svěří se nám s tím. Ta žena v podstatě řádově od dvou do nějakých dvanácti hodin po porodu odchází s tím dítětem, máme takových porodů několik desítek ročně a myslím si, že toto je rozumná alternativa k porodům v domácnosti,“ uvažuje Hruban.

Na nutnost zajištění bezpečnosti u domácích porodů pamatují i organizátoři Světového týdne respektu k porodu.

„Co se týče domácích porodů, tak my se snažíme upozornit pouze na to, že pokud se ženy rozhodnou, mají na to podle evropské legislativy právo a v takovém případě je dobré, aby u sebe měly zkušeného zdravotníka, protože ten zdravotník může odhalit komplikace a může třeba ženu odeslat do porodnice,“ doplňuje dál Kateřina Klíčová, jejíž domovskou organizací je Unie porodních asistentek.

Zuzana Kopuletá, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme