„Nebráníme se transformaci péče v nemocnicích, pokud bude transparentní,“ reaguje v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Chudomel.
„Chtěla jsem zažít porod hodný 21. století. S respektujícím personálem, bez plesnivých stěn nebo společného pokoje,“ vysvětluje Jana, která své první dítě porodila v soukromé nemocnici v Borech.
Soud ministerstvu nařídil, aby ženám za vzniklou škodu a nemajetkovou újmu zaplatilo necelých 60 tisíc korun a úroky z prodlení. Ministerstvo teď posuzuje, zda je za škodu odpovědný konkrétní úředník.
„Kojení mi bylo extrémně odporné. Měla jsem pocit, že přicházím i o zbytek mého já a mé sexuality. Když jsem tuhle věc vzdala, přišla ohromná úleva, že něco nemusím,“ popisuje spisovatelka.
„Byl bych raději, kdyby všechny ženy rodily v porodnici, ale respektuji, že je to jejich rozhodnutí,“ říká v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus lékař Ondřej Šimetka.
Soud se konkrétně zabýval stížností porodní asistentky a její potenciální klientky. Asistentka neúspěšně usilovala o rozšíření svého oprávnění i na vedení domácího porodu.
„Ženy v tu chvíli, co rodí předčasně, mají výrazně snížené počty bílých krvinek které jsou v těle dost důležité pro toleranci těhotenství,“ říká pro Český rozhlas lékař Michal Koucký.
Podle nedávného výzkumu Současná česká rodina deklaruje jen pět procent Češek v plodném věku, že žádné děti nechce. V tomto smyslu je pozoruhodný skokový propad porodnosti, který trvá od ledna 2022.
15 vteřin na loučení. A pak dočasné jméno a nová rodina. Anonymní matky odložily do českých babyboxů za jejich existenci přes 260 dětí. První z nich už jsou plnoleté.
Přístup k porodům se v porovnání s předchozími lety výrazně posunul. Zatímco dříve bylo vše v režii porodnic, dnes je možné rodičkám vyhovět téměř v jakémkoli požadavku.
„Je spravedlivé, aby trpěly všechny děti ve 20. týdnu, kdy je naděje na dobré přežití malá? Nebo je lepší obětovat těch pár, co by mohly přežít dobře, aby ostatní děti netrpěly?“ ptá se Zlatohlávková.
Francouzská a česká kultura jsou si v něčem blízké, v péči o nejmenší děti se ale zásadně liší. Matka, která ještě rok po narození dítěte není zpět v zaměstnání, je v Paříži za bílou vránu.
Lidský pupík ukrývá řadu tajemství. Kromě bakterií žijí v pupíku i houby, plísně, viry a další živé organismy. Je proto důležité si pupík čistit. Vznikají v něm také žmolky, častěji u mužů. Jak to?
„Ústavní soud proto neakceptuje názor, že by právo matky, otce a dítěte být spolu v okamžiku porodu a chvílích bezprostředně následujících mělo zůstat mimo rámec ústavní ochrany,“ řekl Šimíček.
V roce 2015 se Británie stala první zemí na světě, která přijala právní předpisy specificky upravující metody, jež mají pomoci zabránit přenosu některých genetických vad z matky na dítě.
Žena podle nejvyšší instance udělala „naprosto vše, co mohlo vést k dokonání trestného činu vraždy“. Novorozeně zabalila do tenkého a mokrého povlečení a odhodila ho v zimě a v noci do kontejneru.
Aplikace také dokáže vyhodnotit, jestli už jsou duševní problémy ženy opravdu vážné. „Kdyby už to bylo na ,krizovku‘, je tam kontakt na krizové centrum,“ popisuje psychiatr Antonín Šebela.
„Vaše miminko má krátké ruce, nohy a nevinutý hrudník, řekli mi. Buď zemře ve mně, nebo hned potom, co se narodí,“ vypráví v pořadu Houpačky Radia Wave svůj příběh.
Nejdříve jich byly desítky a pak stovky. „Vrchol jsme zaznamenali v prosinci a lednu. V jednom letu je i 14 až 15 těhotných žen. Je to lavina,“ uvádí ředitelka migračního odboru ministerstva vnitra.
Prezidentka Unie porodních asistentek Magdalena Ezrová otevírá téma porodnického násilí. Do něj se počítá fyzický a psychický nátlak na rodičku i to, že nemá možnost být hned po porodu s dítětem.
V českém tisku se v úterý dočtete o nabídkách českých porodnic. Téma Mf Dnes. A domácí vyučování je v Česku stále populárnější, píše Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.